Obnova písčin a písčitých stěn v pískovně Lžín u Soběslavi na Táborsku podpořila samotářské včely a další pískomilné druhy živočichů. Pískovnu upravilo ekologické sdružení Calla pomocí těžké techniky. Sdružení se o místo začalo starat před 16 lety kvůli hnízdišti ohrožených břehulí říčních, které zde ale už nehnízdí, protože se zhoršila kvalita písku ve stěnách. Místo nich našly v pískovně útočiště další druhy zvířat vázané především na písčiny, suché trávníky a tůně. V tiskové zprávě to uvedl Jiří Řehounek ze sdružení Calla.
"Jednou z hlavních skupin, pro něž je lžínská pískovna významnou lokalitou, jsou žahadloví blanokřídlí, tedy různé včely, vosy nebo kutilky. V posledních deseti letech jsme na této lokalitě zaznamenali výskyt 124 druhů z této skupiny. Z nich 13 patří do červeného seznamu ohrožených druhů, některé jsou také specializované právě na písčiny a písčité stěny, v nichž hnízdí," řekl Řehounek.
V pískovně žije ze skupiny blanokřídlých například kutilka písečná, samotářská včela ploskočelka šestipásá nebo zlatěnka vínová, která je v pískovně nejčastějším druhem zlatěnek. Mezi další druhy patří mravkolev běžný nebo ještěrka obecná.
Ekologové provedli podobné zásahy na konci loňského roku i v Pískovně Ledenice a Pískovně u Žemličky nedaleko Hluboké u Borovan na Českobudějovicku. "Údržba a obnova podobných tůní je pro jejich existenci zásadní, protože samovolně rychle zanikají. V původní krajině s přirozeně tekoucími řekami takové tůně vznikaly stále znovu. Nevadilo proto, že po několika letech zanikly. Nyní přírodu nahrazuje bagr, díky této činnosti však mají desítky druhů (živočichů) šanci zůstat součástí naší přírody," řekl Tomáš Ditrich z Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity, který se zabývá ochranou a výzkumem ledenické pískovny.