Handicapovaným lidem umožňuje pracovat sociální podnik Bageterie, který založilo Sdružení Pomoc v Týně nad Vltavou před dvěma lety. Provozní dotace za zavedení podniku, která jim zajišťovala dva miliony korun ročně, letos v březnu skončila. Podnik tak musí hledat další zdroje financování. Jeho provoz si ale také na sebe musí vydělat, řekla ČTK vedoucí provozu Bageterie Eva Dünker.
V současnosti je v podniku zaměstnaných šest lidí a tři brigádníci, firma hledá další. "Samozřejmě v tomto prostředí je to složité, protože naši zaměstnanci jsou specifičtí ve výkonu, nemůžeme od nich chtít, aby pracovali jako zdravý člověk. Prodělali úraz, měli zdravotní potíže po transplantaci nebo problémy se zády po operaci," řekla Dünker. Dodala, že se některé činnosti rozšiřují, lidé odcházejí do důchodu, najdou si jinou práci nebo se odstěhují.
Pracovní činnosti jsou rozvržené do celého dne, aby se pracovníci vystřídali a práci vzhledem ke svému zdraví zvládli. Výrobní dny jsou v úterý, čtvrtek a neděle. Výrobek vzniká od začátku u nich, tedy včetně upečení pečiva nebo výroby pomazánek či dressinků, jde o ruční práci. "Maximum, co umíme, je třeba 1300 baget za výrobní den, ale v průměru děláme zhruba 800 baget," řekla Dünker. Vyrábí 12 druhů baget, dále tousty, burgery a tortilly.
Měsíční obrat je zhruba 350.000 Kč měsíčně. "Výrobní náklady a prodejní cena musí být nastaveny tak, abychom si vydělali. Ale sháníme jiné finanční zdroje a podporu včetně darů. Loni v listopadu kvůli razantnímu zdražení surovin jsme zdražili o deset procent a letos budeme muset opět o zhruba sedm procent," uvedla vedoucí. Na pracovníky také můžou získat příspěvek od úřadu práce na zaměstnávání lidí se zdravotním postižením.
Největšími odběrateli jsou provozovatelé automatů, dále firma dodává na objednávku do obchodů, čerpacích stanic, vietnamských prodejen nebo bister. Firmy si nákupem jejich výrobků můžou uplatnit náhradní plnění, protože na každých 25 zaměstnanců musí dát práci jednomu člověku s nějakým zdravotním handicapem. To platí na všechny výrobky z provozů Sdružení Pomoc.
Sdružení Pomoc pomáhá lidem se zdravotním a mentálním postižením nebo s jiným druhem znevýhodnění, v minulosti založilo jiné společnosti, jako je Domov sv. Anežky, Domovy Klas nebo Dílny sv. Jiljí, ve kterých nabízí terapii, rehabilitací, různé sociální služby a umožňuje handicapovaným pracovat. Sdružení poskytuje pomoc bezmála 50 klientům. Výrobnu baget převzalo od společnosti Red Fish v roce 2023 a dnes bagety prodává pod značkou Mr. Dobrota.