Spolky v okolí lipenské přehrady odmítají výstavbu objektů v projektu Rekreační park Kovářov. Investorem je rakouská skupina Dorn-Fussenegger, která plánovala na břehu lipenské přehrady postavit 139 objektů a výstavbu ve třetí verzi projektu zredukovala na 95. To je podle spolků málo a projekt podle nich stále představuje významné riziko pro životní prostředí a ohrožení cenné oblasti CHKO Šumava, sdělila dnes v tiskové zprávě Pavla Setničková ze spolku Lipensko pro život.
"Dlouhodobě upozorňujeme na to, že záměr bude mít negativní vliv na biodiverzitu, včetně zvláště chráněných druhů. V případě zastavění kovářovského poloostrova budou mnohé z nich následovat osud tetřívka obecného, jehož tokaniště už vlivem nadměrné zástavby zaniklo,“ uvedl Jiří Řehounek z Občanského sdružení Calla.
Investor ještě nemá posouzení vlivů na životní prostředí (EIA). Posouzení na projekt bude znovu vydávat odbor životního prostředí Jihočeského kraje, který záměr může zamítnout, vrátit k přepracování, nebo schválit.
Rekreační park Kovářov má vzniknout ve III. zóně CHKO Šumava a zabere 26 hektarů půdy pod obcí Kovářov, která je od Frymburka vzdálená asi 4,5 kilometru. Areál budou tvořit dva samostatné rezorty složené z jednotlivých objektů. Součástí má být nová infrastruktura, sportoviště a zelené plochy.
"Společně se sousedními projekty se 145 objekty by došlo k zastavění prakticky celého poloostrova a nevratné změně charakteru lokality. Vznikl by tak nový sídelní útvar, což zákon ve III. zóně CHKO výslovně zakazuje," řekla Setničková. V případě realizace všech plánovaných projektů v oblasti by k současným 16.000 rekreačním lůžkům přibylo až 9000 nových při záboru až 250 hektarů krajiny," dodala Setničková.
Spolky kritizují také nekoncepční řešení čištění odpadních vod. Poukazují na současnou špatnou kvalitu vody v přehradě a nedostatečně řešené čištění odpadních vod. Podle nich by další masivní výstavba bez napojení na centrální čistírnu s řízeným provozem tento problém jen prohloubila.