Student z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR jako první na světě zdokumentoval v přírodním prostředí velekrysu. Jde o jednoho z největších myšovitých hlodavců, který měří až 85 centimetrů. Fratišek Vejmělka, který je v biologickém centru doktorským studentem, velekrysu zaznamenal v Nové Guineji, kam původně odcestoval s jiným záměrem. Řekl to ČTK.
"Cílem bylo zdokumentovat 61 druhů nelétavých savců, kteří žijí od úpatí až po vrchol hory Mount Wilhelm, což se mi povedlo a zatím to nikdo neudělal. Fakt, že se mi podařilo zachytit i velekrysu, byl takový bonus navíc," uvedl Vejmělka.
V Nové Guiney strávil půl roku. Velekrysu vědci dosud znali jen z několika exemplářů v muzejních sbírkách. Vejmělka hlodavce vyfotil a natočil i videozáznam. "Je neuvěřitelné, že takto velké a pozoruhodné zvíře zůstávalo pro vědu tak málo poznané. Kolik toho ještě o biodiverzitě tropických hor nevíme?" poznamenal Vejmělka. Podle něj se jen potvrzuje, že rozlehlý ostrov v Melanésii je stále plný neobjevených živočichů a rostlin. "Na rozdíl od Afriky se stále skutečně jedná o divočinu. A pořád je proto na ostrově co objevovat," uvedl.
Velekrysa žije v horských pralesích a na pláních v nadmořské výšce kolem 3700 metrů. Vrchol hory Mount Wilhelm leží ve výšce 4509 metrů a je nejvyšším bodem Papuy Nové Guineje. „Nebýt domorodých lovců, kteří mě provázeli v horách a pomáhali mi zvířata najít, nikdy bych taková data nezískal," uvedl Vejmělka. Novoguinejské velekrysy představují spolu s filipínskými velemyšmi největší myšovité hlodavce světa.