Podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) hosté ve druhém čtvrtletí navíc překonali počet přenocování před pandemií, když v jihočeských hotelech, penzionech a kempech strávili více než milion nocí.
„Dohromady se ubytovalo 454 tisíc turistů, většinu z nich tvořili Češi. Celkový počet ubytovaných hostů sice stále mírně zaostával za stavy před pandemií, ale přenocování je překonalo,“ shrnula Irena Kovárnová z Krajské správy ČSÚ v Českých Budějovicích.
Cizinci zmizí dříve
Podle dat statistiků se ve druhém čtvrtletí v kraji ubytovalo na 310 tisíc domácích turistů, jejich počet meziročně stoupl o 3,3 procenta. Zahraničních hostů přijelo 145 tisíc, což je o 25 procent více než ve stejném období předchozího roku. Zatímco Češi se většinou zdrželi na dvě až tři noci, zahraniční klientela v průměru odjížděla o noc dříve.
V žebříčku nejčastějších návštěvníků jižních Čech z jiných zemí byli nejvýš tradičně Němci, kteří na jaře a počátku léta tvořili čtvrtinu výletníků a třetinu všech ubytovaných cizinců. „Následovali Rakušané a na třetím až pátém místě podle počtu hostů a přenocování byli Tchajwanci, Jihokorejci a Slováci,“ vyjmenovala Kovárnová.
Zejména tradiční turistické cíle na jihu Čech si nenechali ujít ani Číňané, kterých oproti loňsku přijel šestinásobný počet, tedy 7 159. „Ti v regionu ale moc času netráví, jsou to průtokoví turisté, kteří mnohdy odrazují ostatní návštěvníky,“ shrnul ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Petr Soukup.
Pro hlavní turistickou sezonu JCCR zacílila na propagaci cykloturistiky. „Ukazuje se úplně nový rozměr cyklistiky, protože se prodlužuje doba, kdy lidé mohou jezdit na kolech. Pozorujeme, že nový úsek trasy mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem lidi velmi zajímá. Je to naše dlouhodobá priorita, která nabývá na významu,“ sdělil Soukup. Také přidal, že sílícím fenoménem je i gastroturismus.
Aby ušetřili lidem plánování, destinační manažeři vytvořili balíček cestovních tipů pro jednotlivé lokality. Průvodcovské brožury s doporučeními, kam při výletu zajít na pivo, koupaliště či rozhlednu, jsou ke stažení na webu centrály.
Turisty lákali influenceři
Nalákat více lidí na dovolenou v regionu pomáhá projekt s názvem 6x5, kdy JCCR zve do regionu influencery. Mezi účastníky letošního třetího ročníku byla i profesionální motorkářka Eliška Coufalová. Ta se svým strojem projela Toulavu, Českou Kanadu nebo Novohradsko-Doudlebsko. Pochvalovala si skvělý asfalt, výhledy do krajiny, lesní cesty a chutnou gastronomii.
„Bylo 35 stupňů, já koukám do mapy, vychází paní z vrátek a nabízí mi vodu. Když jsem ji s uctivým díkem několikrát odmítla, tak mi řekla: Biotop je tamhle vpravo, koupaliště je tamhle vlevo. Kousek dál je židovský hřbitov, tam se jeďte také podívat. Takových tipů jsem při cestování dostala plno,“ řekla.
Jihočeský kraj platí za třetí nejnavštěvovanější destinaci v Česku – po hlavním městě a jižní Moravě. Svou pozici obhájil i v posledním šetření ČSÚ, kdy měl zároveň nejvyšší meziroční nárůst návštěvnosti mezi všemi kraji.
Rostoucí zájem potvrdil Lipno Servis, který provozuje ubytovací zařízení a zábavní parky v Lipně nad Vltavou. V hotelu a apartmánech Element dosáhl za minulý měsíc obsazenosti 98 procent.
„Oproti loňskému červenci nastal dokonce nárůst. Restaurace Stodola má stejná čísla jako loni. Nárůst má i lanový park, oproti loňskému červenci přibližně o tři procenta. Ale Stezka korunami stromů a Království lesa zaznamenaly mírný pokles, přibližně o pět procent, kemp Modřín i Aquaworld evidují také menší úbytek o zhruba osm procent,“ řekl ČTK mluvčí společnosti Jiří Gruntorád.