Ve Strakonicích začala obnova bývalého slepého ramene řeky Otavy, známého jako Stará řeka. Vyčistí se přítok vody a zanesené koryto, zvýší se průtok vody. Vznikne tam také rekreační zóna. Povodí Vltavy na obnovu vydá 36 milionů korun, město za 6,5 milionu korun vybuduje mostek a základ cyklostezky směrem k Hajské. Novináře o tom dnes informovala mluvčí radnice Markéta Bučoková.
"Revitalizace Staré řeky přinese nejen návrat vody do krajiny, ale i vznik nové přírodní a rekreační zóny v bezprostřední blízkosti města," uvedla Bučoková. Ve slepém rameni dlouhodobě chyběl přirozený průtok vody, koryto se zanášelo usazeninami a zarostlo vegetací. Nyní se obnoví původní říční rameno, vrátí se přirozený vodní režim a oživí se území, které bývalo významnou součástí místní krajiny i života obyvatel.
Obnova, která potrvá jeden rok, propojuje ekologické oživení krajiny s rekreačním a volnočasovým využitím. U slepého ramene vzniknou nové cesty, lávka, brod, přístup na ostrov v náhonu a nová cyklostezka, která propojí lokalitu s okolím. "Velký důraz je kladen na podporu biodiverzity, vznik vodních a mokřadních biotopů a zadržování vody v krajině," dodala mluvčí.
Strakonice letos hospodaří se schodkem 79 milionů korun. Rozpočet počítá s výdaji 903 milionů korun a s příjmy 824 milionů korun. Schodek město pokryje z rezerv z minulých let. Naplánovány jsou investice za 228 milionů korun.


















