„Chceme být inovativní vzdělávací institucí, která připraví studenty na úspěšnou budoucnost, ať už se po maturitě rozhodnou pro technické obory na vysoké škole, nebo vstoupí na pracovní trh,“ uvedl Jaromír Vrbka, jednatel společnosti Technické gymnázium, základní škola a mateřská škola VŠTE.
Vzdělávací koncept Technického gymnázia kombinuje klasické předměty s technikou, aby studenti rozvíjeli svoje komplexní dovednosti. K dispozici budou mít zázemí VŠTE včetně laboratoří, sloužících vysokoškolské výuce technických oborů. Umožní jim to získat praktické zkušenosti a technické znalosti.
„Věříme, že přispějeme k výchově nové generace technických odborníků. Nepůjde nám o memorování znalostí bez pochopení souvislostí, ale především o poznávání, zodpovědnost a samostatnost našich studentů. V moderních laboratořích budou při hodinách fyziky nebo chemie objevovat, experimentovat a řešit výzvy. Tím získají trvalé znalosti a dovednosti,“ sdělila ředitelka gymnázia Jaroslava Petráchová.
Budějovické Black Cats zkouší ligu na západě a láká je klání univerzit![]() |
Jihočeští zaměstnavatelé technicky profilované absolventy vítají. Na pracovním trhu totiž dlouhodobě chybí.
„Jakákoliv orientace spíše technickým než humanitním směrem může být prospěšná vzhledem k tomu, jakou máme poptávku po kandidátech. Další otázkou je konkrétní zaměření studia, co je cílem absolventa a jaká bude jeho profilace,“ zamyslel se personalista mlékárny Madeta Pavel Buryánek.
Jihočeská gymnázia dlouhodobě zaznamenávají velký nápor uchazečů. Zmírnit přetlak přihlášek a nabídnout alternativu ke všeobecnému vzdělávání mělo nedávné otevření technicky zaměřených lyceí v Táboře, Sezimově Ústí, ve Velešíně na Krumlovsku a v Dačicích na Jindřichohradecku.
Měsíční školné bude dva tisíce korun
„Poptávka bude zřejmě i zde. Jestliže ČEZ plánuje výrobu malých modulárních reaktorů, bude někdy do roku 2050 potřebovat deset tisíc technicky vzdělaných lidí. Dává logiku tomu napomoci. Zároveň si VŠTE připraví uchazeče pro vysokoškolské studium,“ řekl náměstek hejtmana pro školství David Štojdl.
Od druhého ročníku se noví gymnazisté mohou rozhodnout pro studium vybraných odborných předmětů v angličtině. To je připraví na budoucí studia v zahraničí nebo vstup na zahraniční pracovní trh. Zároveň mohou po celou dobu čtyřletého studia navštěvovat nepovinné odborně zaměřené kurzy v angličtině.
Školné pro školní rok 2025/26 stojí dva tisíce korun měsíčně. „Od druhého ročníku je školné motivační. V závislosti na studijních výsledcích se může snížit až o polovinu,“ přidala ředitelka Petráchová.
V kampusu VŠTE na Okružní funguje od roku 2014 mateřská škola a čtvrtým rokem také základní škola. „Naše zkušenosti s jejich provozem jsou velmi dobré. Nyní tedy celý cyklus vzdělávací soustavy uzavíráme i střední školou. Znalost prostředí vysoké školy je pro budoucí vysokoškolské studium velkou výhodou,“ dodal Vrbka. Studenti mohou v kampusu využívat také knihovnu, kantýnu, zázemí pro volný čas a zastávku městské hromadné dopravy.