Výbuchy smíchu, opakovaný potlesk během promítání a aplaus na konci si dnes vyslouil v jihočeských Slavonicích nový film Jana Hřebejka. Prvními diváky komedie o rozhlasovém reportérovi byli návtěvníci festivalu, kteří zcela zaplnili místní kulturní dům. Řada z nich nabyla přesvědčení, e citáty z filmu s názvem Výjimečný stav přijme veřejnost za své stejně, jako zlidověly hláky z Hřebejkova snímku Pelíky.
Hlavními tématy filmu jsou podle tvůrců dezinformace, li a záměrné upravování pravdy. Rozhlasový zpravodaj na Blízkém východě Karel Beran v podání Ondřeje Vetchého přijídí na otočku soukromě do Prahy. V místě, které neprofesionálně opustil, vak právě ve stejnou chvíli vypuká revoluce. Dostát povinnosti donutí zkueného reportéra k mystifikačním reportáím, kdy vřavu arabské revoluce simuluje na kuchyňských spotřebičích ve vinohradském bytě.
Scénář napsal autor stejnojmenného divadelního představení, novinář Milan Tesař, hudbu sloil Duan Neuwerth. "Vdycky jsem si přál natočit čistou komedii, takovou, e někdo otevře dveře a zavře dveře a jsem rád, e se to splnilo," řekl ČTK a Českému rozhlasu reisér, který byl v sále. "Nenechal jsem si to ujít. Chtěl jsem to vidět, troku i kontrolně. Bylo to příjemný, moc hezký, protoe festivalová publika jsou vdycky vlídnějí, vstřícnějí a dobře naladěná, take se celou dobu lidé smáli," uvedl Hřebejk. "Ten text a ty herecký výkony nejen Ondřeje Vetchého a Táni Dykové jsou chvílemi takové, e je to strhující," podotkl.
Hlavní role byla podle reiséra od začátku jasná, byla přímo napsaná pro Vetchého, kterému partnerku dělá Dyková. V dalích rolích se představí Jordan Haj, Jaroslav Plesl, Bořek Slezáček, Jaroslava Pokorná, Jana Plodková a také třeba děti herců a filmových kolegů Hřebejkova týmu. Diváci se podívají prostřednictvím filmu, který se natáčel dva týdny, do jednoho architektonicky zajímavého praského bytu či do prostředí Českého rozhlasu. "Myslím, e nadsázka je dostatečně velká, aby lidi věděli, e takhle to nechodí," řekl Hřebejk. "Bez veřejnoprávních médií se neobejdeme," zdůraznil. Klíčová je podle něj scéna, kdy Taána Dyková říká: "On umí pět jazyků, ale nepozná mikrovlnku od tanku". "Je čím dál těí poznat v té záplavě polopravd a očividných lí něco, co je věrohodný. Člověk si kolikrát neuvědomí, jak je blízko tomu, aby skočil na nějakou blbost," uvedl Hřebejk.
Na festivalu ve Slavonicích je na programu také v předpremiéře snímek Vlny Jiřího Mádla z prostředí Československého rozhlasu, jeho tématem jsou události na konci 60. let minulého století. "Je to nádherný film, který postavil pomník hrdinům z rozhlasu, a tohle je film, který přichází s komedií, oba obrací pozornost k tomu, aby se lidé zamýleli nad tím, od čeho tato média máme," uvedl Hřebejk.
Slavnostní premiéru bude mít Výjimečný stav 14. října v praském kině Lucerna, od 17. října půjde do kin.