V českobudějovickém DDM dokonce hlásí historicky nejvyšší počet zájemců. „A to jsme si mysleli, že loňský rekordní rok nepřekonáme. Je to ale dané i tím, že letos nabízíme několik nových kroužků, které jsou orientované více na zábavu. Bohužel mám pocit, že ty odborně zaměřené už dnes tolik netáhnou. Hodně se osvědčují i kroužky, kde se děti nejen něco naučí, ale také zde tráví čas spolu,“ vysvětluje ředitelka DDM České Budějovice Hana Korčáková.
Podle ní se vedení domu dětí na společně strávený čas dlouhodobě zaměřuje, díky čemuž se později někteří školáci vracejí jako instruktoři či lektoři. „V tomto ohledu u nás funguje přirozená obnova, ale i tak musíme neustále shánět nové lidi. Dříve byl obecně s nedostatkem učitelů velký problém, nám se naštěstí daří udržovat stabilní situaci,“ ujišťuje Korčáková.
Na spoustu nových dětí se letos mohou těšit také učitelé a lektoři v DDM Jindřichův Hradec, kde jich mají letos přibližně o stovku víc než v loňském školním roce. „Do jisté míry je to způsobené tím, že jsme otevřeli deset nových kroužků a cílili na větší propagaci. Děti jsme začali nabírat na začátku října a stále se nám ještě dohlašují. Je to pro nás příjemná změna, loni nám totiž dětí trochu ubylo,“ popisuje ředitelka Ludmila Štufková.
V nabídce je vaření i kytara
Největší zájem je zde o keramické kroužky nebo taneční hodiny. Plno je také u technicky či sportovně zaměřených kroužků. „Oblíbené jsou i ty rukodělné včetně vaření. Plně obsazené máme také hodiny kytary. Obecně ale trošku narážíme na to, že děti u nás ve městě mají obrovskou možnost ve volbě volnočasových aktivit. I tak je ale letošní zájem opravdu vysoký,“ potvrzuje Štufková.
Mimořádně velkého zájmu si všímají také ve strakonickém DDM, kam rodiče hlásí daleko více předškolních a čerstvě školou povinných dětí. „Zřejmě je to i díky tomu, že loni náš dům slavil 60. výročí od založení a měli jsme velkou prezentaci. Celkově ale od konce pandemie zájem o kroužky vytrvale roste,“ všímá si ředitelka strakonického DDM Iva Šrámková.
Tam se nejčastěji děti hlásí na umělecky či pohybově zaměřené kroužky jako tanec nebo hudební nástroje. „Zájem je také o polytechnické obory. Děti k nám rády chodí tvořit do dílen, ať už se to týká elektrotechniky, práce se dřevem, nebo modelářství či 3D tisku,“ doplňuje.
Do jisté míry se na vysokém zájmu o kroužky může podílet také dotační program s názvem Kroužky pro Jihočechy, který Jihočeský kraj spustil teprve před rokem. „Naši rodiče ho hodně využívají, jen za loňský rok jsme administrovali pomoc za 100 tisíc korun bez započtení letních táborů. Hodně rodinám pomáhají také tituly od zdravotních pojišťoven a přispívají i někteří zaměstnavatelé,“ upozorňuje Šrámková.
O krajský program je velký zájem i v Jindřichově Hradci, kde za loňský školní rok díky němu ušetřily rodiny odhadem 200 tisíc korun. „V naprosté většině rodiče na pomoc dosáhli, pokud o ni zažádali. Když navíc celou částku nevyčerpali na kroužky, mohli zbytek využít na letní tábory, což se u nás osvědčilo,“ vysvětluje Štufková.
Bez výrazného zdražování
Zájem o nový program potvrzuje i budějovická ředitelka Korčáková a zároveň připomíná, že v poslední době stále více přibývá dětí, které chodí na dva a více kroužků současně. Potvrzuje to také analýza společnosti poskytující půjčky Provident Financial, podle níž 37 procent jihočeských rodičů platících za kroužky pro děti investuje v tomto ohledu každý půlrok za jedno dítě více než čtyři tisíce korun.
„Děti si u nás vybírají běžně dva nebo tři kroužky, což dříve nebývalo. Je to trend posledních asi deseti let,“ říká Korčáková. Podle Štufkové děti často kombinují klasické kroužky s hudebním vzděláním nebo sporty. „Využívají také kroužky ve školách, které jsou o poznání levnější. Rodiče ale za ně rádi dají peníze, pokud vidí, že jsou kvalitní a má to smysl,“ má jasno Štufková.
Všechny oslovené ředitelky DDM se také shodují, že v letošním roce nemuselo vedení domů razantněji zvedat cenu svých kroužků. „Spíše jsme letos ceny ladili podle toho, jak se proměňovaly náklady na vstupy. Mohlo se tedy stát, že některé lehce podražily. Rozhodně to ale nebylo žádné skokové navýšení,“ ujišťuje ředitelka Šrámková ze strakonického DDM.