metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 24 °C

Středa 24. července 2024. Svátek má Kristýna

Budoucí kuchařky neskládaly zkoušky ve škole, ale v restauraci, kde měly praxi

  16:42
Žákyně třetího ročníku oboru kuchař-číšník strakonické VOŠ, SPŠ a SOŠ skládaly část závěrečných zkoušek ve vyhlášené restauraci Sůl a Řepa, kde byly celý rok na praxi. Podle zástupce ředitele pro praktický výcvik je to rarita, protože dosud se zkoušelo jen ve škole.

Do kuchyně strakonické restaurace Sůl a Řepa dorazily už v půl šesté ráno, převlékly se do pracovního, přebraly si zboží a přesně za minutu šest začaly připravovat jídlo.

O pět hodin později servírovaly Lenka Zdeňková se svou spolužačkou Nikolou Peleškovou pokrmy na talíř, část z nich pak mířila do jejich školy na ochutnávku.

Žákyně třetího ročníku oboru kuchař-číšník strakonické VOŠ, SPŠ a SOŠ totiž ve vyhlášené restauraci skládaly část závěrečných zkoušek.

„Vylosovala jsem si hamburskou kýtu, kolegyně pro změnu měla hovězí pečeni po cikánsku. Obě jídla jsme si úplně poprvé vyzkoušely vařit teprve včera. Moc jsem s výběrem spokojená nebyla, nerada dělám omáčky. Přijdou mi dost náročné,“ povzdechla si krátce po svém výkonu Pelešková.

Její kamarádka a spolužačka ze třetího ročníku si naopak vylosování svého jídla chválila. „Prý to bylo všechno v pohodě. Slyšela jsem, že jedno jídlo bylo lepší než druhé. Jaké ale bylo to mé, to už nevím,“ pověděla s úsměvem Zdeňková, která podle svých slov byla celé dopoledne klidná. „Snažila jsem se si to celé nepřipouštět, abych nedělala zbytečné chyby. Vlastně mi to celé bylo úplně jedno,“ dodala.

Obě žákyně do podniku docházely celý poslední rok na praxi, prostředí tedy velmi dobře znaly. I to bylo podle majitele restaurace Pavla Drdela důležité pro to, aby ve své zkoušce obstály.

„Spoustu toho pochytily také o stylu naší práce a celkově jsou tu na vše zvyklé. Snažíme se studenty na praxi co nejvíce naučit, pak je zkouška pro všechny jednodušší,“ vysvětlil Drdel.

Na obor se hlásilo 20 zájemců, to je úspěch

Výsledek půldenní práce hodnotil především on sám. „Snažil jsem se být co nejvíce objektivní, ale i zpětná vazba ze školy byla skvělá, takže obě musím moc pochválit za výkon. Je skvělé, že závěrečné zkoušky mohly absolvovat přímo v restauraci, což už se dnes tak často nevidí,“ připomněl zajímavý detail.

Za pravdu mu dal také zástupce ředitele pro praktický výcvik na strakonické škole Jaroslav Havel a doplnil, že ke zkouškám mimo areál školy směřovali delší dobu.

„Je to skutečně rarita, bohužel donedávna jsme pro to jako škola neměli moc možností. Až teď se nám je podařilo zajistit tak, aby odpovídaly požadavkům Cermatu. Prioritou totiž je, aby se zkoušky skládaly přímo na škole,“ podotkl Havel. Se samotnou zkouškou byl přímo v restauraci Sůl a Řepa mimořádně spokojený. Radost měl zejména z bezchybné přípravy i normování pokrmů.

„Měli jsme tu možnost ochutnat od našich žákyň výborné jídlo a uvidíme, jak jim to půjde v dalších dnech. Není to jen o vaření. Děvčata ještě čeká stolničení, poté obhajoba závěrečné práce a příprava pokrmu podle této práce. Ta je důležitá pro celkovou známku praktické zkoušky,“ doplnil Havel v úterý, kdy žákyně měly před sebou další zkoušky.

V příštím roce už jejich nástupkyně bude vyučovat sám Pavel Drdel, jenž bude mít na starosti stolničení a technologii pro žáky 2. a 3. ročníku. „Dříve jsem byl velkým kritikem toho, jací kuchaři obecně ze škol vycházejí. Pokud ale chci něco kritizovat, musím do systému také přispívat. Doufám, že dětem budu moci předat co nejvíc zkušeností. Aby se česká gastronomie zlepšila, musí tomu pomoci sami kuchaři,“ upozornil.

Určitou naději vidí Havel i v tom, že letos se jim na obor přihlásilo 20 zájemců, zatímco teď čekalo závěrečné zkoušky patnáct absolventů. „A z těch dvaceti si náš obor vybralo jako první volbu osmnáct deváťáků. Pokud se to podaří, rozšíříme praxe v podnicích i pro další šikovné žáky,“ slíbil zástupce ředitele.

  • Nejčtenější

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a...

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip....

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

19. července 2024

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy:...

Na pomezí Karlovarského a Plzeňského kraje vzplál stoh slámy

24. července 2024  21:51

Několik jednotek hasičů vyjelo dnes večer k požáru stohu slámy na pomezí Karlovarského a Plzeňského...

Auto vjelo v Rožnově pod Radhoštěm před vlak, řidič srážku nepřežil

24. července 2024  20:12

Ve středu odpoledne vjelo auto před projíždějící vlak v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Po...

Na dálničním obchvatu Plzně se po nehodě tvoří kolony ve směru na Rozvadov

24. července 2024  17:27

Provoz na dálnici D5 u Plzně zastavila dnes odpoledne nehoda na 67. kilometru ve směru na Rozvadov....

Dálnici D5 uzavřela nehoda tří kamionů. Jeden z řidičů srážku nepřežil

24. července 2024  18:42,  aktualizováno  18:52

Dálnici D5 na 67,5 km ve směru na Rozvadov uzavřela ve středu odpoledne dopravní nehoda tří...

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...