Tomáš Prchal z Frýdlantska chová u svého domu slepice. Poslední čtyři měsíce ale pozoroval, že mu na ně někdo chodí. Za tuto dobu jich zmizelo hned šest.
Rozhodl se proto na zloděje nalíčit sklopnou past. Ta nakonec úspěšně sklapla, ale uvěznila mladou samici mývala.
„Pan Prchal nechtěl, aby ji někdo zastřelil. Kontaktoval proto naši zoologickou zahradu, která má jako jediná zoo v Česku výjimku z chovu mývalů severních. Jejich chov je totiž na celém území EU zakázaný,“ vysvětlil mluvčí Zoo Tábor Filip Sušanka.
„Přístup pana Prchala nás příjemně překvapil. Nejen, že mývalí samici zachránil, ale ještě ji měl týden doma v pokoji v kleci na psa. Pak se na internetu dočetl o nás. Po kontaktu jsme se rychle domluvili na jejím převzetí. Nakonec zachráněné zvíře dokonce na vlastní náklady dovezl až do Tábora,“ popsal ředitel táborské zoo Evžen Korec.
Mýval severníVšežravec, který nepohrdne nejrůznějším ovocem, rád si pochutná i na hmyzu, larvách, žížalách či vajíčkách. Ve volné přírodě loví také ryby, sladkovodní korýše, žáby a vodní želvy. Do vody se za potravou vydává velmi často. Mýval pochází ze severní a střední Ameriky. V jižních oblastech USA jsou mývalové aktivní po celý rok, kdežto v severních oblastech svého výskytu upadají do zimního spánku. |
Mývalí samice je aktuálně v karanténě. Je třetím mývalem severního, kterého táborská zoo aktuálně chová. V blízké budoucnosti se s mývalem lidé nikde jinde nesetkají.
„Roztomilý a mezi návštěvníky oblíbený mýval severní patří mezi 88 druhů zvířat a rostlin, které se jako invazivní nesmí v EU chovat či pěstovat. Zákaz se netýká jen soukromých chovatelů, ale také zoologických zahrad, ve kterých mohou chovaná zvířata pouze dožít,“ vysvětlil Korec.
Zoo v táborské místní části Větrovy však získala od ministerstva životního prostředí výjimku, díky které do ní jakožto jediné zoo v Česku půjde mývaly umísťovat i v budoucnosti.
Kromě mývala má táborská zoo výjimku také pro chov nosála červeného, kterého může jako jediná zoo v Česku a pravděpodobně i v Evropě také rozmnožovat.