S hudbou Josefa Suka, Antonína Dvořáka a Leoe Janáčka se dnes v Brně představili Bambertí symfonikové, uznávaný německý orchestr vedený českým dirigentem Jakubem Hrůou. Beznadějně vyprodaný koncert v Janáčkově divadle byl součástí mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno. Volání "bravo" se v sále ozvalo u před pauzou.
V první polovině koncertu Bambertí symfonikové zařadili Sukovu skladbu Zrání, kterou inspirovala báseň Antonína Sovy. Premiéru měla v roce 1918, dva dny po vyhláení Československa. "Dnes chápeme tuto velkolepou symfonickou báseň jako klenot symfonické tvorby tohoto období," napsal muzikolog Jiří Zahrádka.
Orchestr z Bamberku v Bavorsku doplnil Český filharmonický sbor Brno. Druhou polovinu koncertu tvořil Dvořákův Koncert pro klavír a orchestr g moll. Ke klavíru usedl Daniil Trifonov, v Americe ijící virtuos s ruskými kořeny a rezidenční umělec České filharmonie. Na závěr symfonikové zařadili Janáčkovu orchestrální rapsodii Taras Bulba.
Bambertí symfonikové patří k nemnoha světově proslulým orchestrům, které sídlí mimo hlavní město. Vznikli po druhé světové válce, a to za účasti bývalých členů Německého filharmonického orchestru z Prahy, kteří museli opustit Československo.
Třiačtyřicetiletý brněnský rodák Hrůa je éfdirigentem Bamberských symfoniků od podzimu 2016. Je také hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie. Od podzimu 2025 bude hudebním ředitelem Královské opery Covent Garden v Londýně.
Festival Janáček Brno zahájila v pátek premiéra nové inscenace Janáčkovy opery Výlety páně Broučkovy, kterou reisér Robert Carsen významně aktualizoval. Část děje přenesl do 60. let minulého století, na jeviti se objevili například hippies, hokejisté a řada motivů spojených s událostmi let 1968 a 1969 v Praze.
V úterý festival pokračuje koncertem britského tenoristy Nickyho Spence v Divadle Reduta, ve středu se uskuteční komorní koncert v Památníku Leoe Janáčka. Celý program je na webu www.janacek-brno.cz.