Odborná obec neočekávala od nástupu Josefa Baxy do čela Ústavního soudu revoluci, spíše "mírný pokrok v mezích zákona", což se také naplňuje, řekl ČTK ústavní právník Zdeněk Červínek. Baxa se funkce ujal 8. srpna 2023, na důkladnější hodnocení je tedy podle Červínka zatím brzy. Jisté "vlaštovky" změn jsou však už podle odborníka patrné.
"Nejvýznamněji jsou podle mého vidět ve způsobu komunikace Ústavního soudu navenek. Ústavní soud se především začal více snažit o to, aby svou činnost přiblížil obecné veřejnosti," uvedl Červínek, jenž působí na Univerzitě Palackého v Olomouci.
Zmínil například profil soudu na sociální síti Instagram nebo popularizační video, které vysvětluje vnitřní fungování soudu a jeho roli ve společnosti. Novinkou jsou také dokumenty na webu soudu, které formou jednoduchých otázek a odpovědí doplňují tiskové zprávy k některým sledovaným rozhodnutím.
"Konečně, u nového předsedy jde také pozorovat větší zdrženlivost při veřejných vystoupeních. Méně tak dráždí politickou reprezentaci. To jsou všechno aktivity, které mohou být předzvěstí nových trendů, nejen ve fungování Ústavního soudu, ale také justice jako celku," doplnil Červínek.
Odborná komunita Baxu před nástupem do funkce dobře znala, měl renomé zkušeného soudce a justičního manažera, který je podle Červínka hodnotově blízký bývalému předsedovi Pavlu Rychetskému.
"Současně se domnívám, že Ústavní soud dosud fungoval velmi dobře a těší se velmi dobré pověsti nejen u odborné, ale i laické veřejnosti. Od nástupu doktora Baxy se tedy nečekala 'revoluce', ale spíš 'mírný pokrok v mezích zákona'. A to se, myslím, také naplnilo," uvedl Červínek.