Rozkvetlé kosatce různých barev, včetně téměř černých, vystavuje botanická zahrada Mendelovy univerzity v Brně. Většina je v záhonech, vysazená podle barev a doby vyšlechtění, část květů návštěvníci najdou ve vázách uvnitř správní budovy. Výstava potrvá do 25. května, informovala ČTK mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.
Sbírku několika stovek kultivarů kosatců v botanické zahradě budují od 70. let minulého století. První výstava Iris se konala v roce 1975, letos si tedy organizátoři připomínají 50. výročí, což ovlivnilo podobu interiérové části výstavy. Odkazuje na tvorbu zahradního architekta Ivara Otruby, jenž měl zásadní podíl na podobě botanické zahrady i dřívějších výstav. Zemřel v roce 2022.
"Letošní expozice reinterpretuje tvůrčí principy Ivara Otruby a středem dění zůstává oslava kosatců, rodu Iris, který fascinuje a provází člověka od starověku. Představí také okruh spolupracujících umělců profesora Otruby, do kterého patřil sochař Pavel Kostrhun a malíři Vojtěch Štolfa nebo Josef Kadula, jejichž originální díla jsou součástí výstavy," uvedla jedna z autorek výstavy Barbara Ševčíková.
Poprvé je součástí výstavy i dětský koutek, badatelna nebo kreslírna pro malé i velké. Na sobotu v zahradě připravují tvůrčí dílnu pod záštitou Domu umění města Brna. "Kosatec nebyl ve středověku jen symbolem krásy a královské moci, ale také zdrojem krásného pigmentu. Na našem workshopu se zaměříme na historické techniky zpracování květů kosatců a výrobu irisové barvy, která se užívala v iluminovaných rukopisech i malbách," uvedla výtvarnice Romana Horáková.
Botanická zahrada je výukové a účelové zařízení Mendelovy univerzity. V roce 1938 se rozkládala na dvou hektarech, postupně se rozšířila na nynějších 11 hektarů. Areál je rozčleněný do pěti tematických částí. Sbírky zahrnují například 4000 taxonů orchidejí, 2000 trvalek, 500 skalniček a 4000 dřevin.