Brněnská hvězdárna dokončila modernizaci digitária zhruba za 30 milionů korun. Součástí rekonstrukce byla výměna projektorů a instalace nové projekční plochy. Návštěvníci se mohou těšit na kvalitnější obraz s věrnějším podáním barev, lepším kontrastem a ostrostí. V digitáriu hvězdárna letos chystá i nové představení, informovala v dnešní tiskové zprávě.
Impulsem k modernizaci digitária se stalo zastarávání techniky. "Projekční plocha byla neodstranitelně zaprášená, datové projektory začaly trpět šedým zákalem. Zakládáme si přitom na špičkové projekci našich pořadů, proto nám nezbylo nic jiného než radikálně zakročit. V průběhu několika posledních týdnů jsme očistili a kompletně vyměnili stropní konstrukci, demontovali a nahradili výkonné projektory," řekl ředitel Jiří Dušek.
Nová projekční plocha má podobu polokoule o průměru zhruba 17 metrů a skládá se z více než 180 ohebných hliníkových desek o tloušťce jednoho milimetru, které jsou z akustických důvodů perforované. Panely jsou připevněny na železné konstrukci o hmotnosti 3,5 tuny a zajištěny celkem přes 14.700 nýtky. Každý z plátů přímo na místě na správný tvar ořezával tým pěti specialistů z Velké Británie, kteří je následně instalovali na správné místo. "Zvolená technologie přichycení vytváří dojem bezešvosti, na první pohled připomíná polokouli z poloprůsvitného alabastru," uvedl hlavní technik Tomáš Hladík.
Šest projektorů na 2D projekci nyní pokrývá celou plochu bez viditelných překryvů či deformací. Dokážou zobrazit až 68,7 miliardy barevných odstínů a jejich paprsek by bylo možné v naprosto tmavých podmínkách bez světelného znečištění zahlédnout i na vzdálenost 11.000 kilometrů.
Nová projekční plocha stála 12 milionů korun, šest projektorů vyšlo zhruba na 20 milionů korun. Část nákladů pokrylo město Brno, zbytek financovala hvězdárna ze svých vlastních zdrojů.
"S digitáriem po peelingu přichází i nová představení. V české premiéře uvedeme pořad o malých tělesech Sluneční soustavy. Honba za asteroidy diváky zavede do podivuhodného světa planetek, z nichž mnohé navštívily meziplanetární sondy. Jsou to ale objekty nejen krásné, nýbrž pro život na naší planetě i nebezpečné. Takže se zmíníme i o tom, jak by mohla vypadat planetární obrana před takovými projektily," řekl Dušek.