„Představenstvo České advokátní komory rozhodlo, že se Filipu Lederovi výkon advokacie nepozastavuje,“ sdělila iDNES.cz mluvčí komory Iva Chaloupková. Rozhodnutí podle ní neobsahuje odůvodnění.
Ledera začali policisté v únoru stíhat kvůli tomu, že se podle nich podílel na machinacích při privatizaci bytového domu na ulici Nováčkova v městské části Brno-sever. Dům se měl za nevýhodnou cenu pro město jakožto prodávajícího dostat k předem vybrané skupině lidí.
Policie stíhá devět lidí kvůli privatizaci domu v Brně, obviněn je i politik Leder![]() |
Sám Leder na dotazy iDNES.cz nereagoval ani nezvedal telefon. Ve svém dřívějším vyjádření své stíhání označil za „protiústavní“. Odvolával se na to, že rozhodoval hlasováním jako kdokoliv jiný. Nikdo jiný z politiků ale není stíhaný. K vyvedení domu z majetku města nakonec nedošlo.
Už dříve obviněného politika podrželi jeho spolustraníci i koaliční kolegové z ANO a ODS. Zůstává tak nadále zastupitelem Brna, starostou Žabovřesk i aktivním členem lidovců.
Brněnští lidovci v čele s Hladíkem podrželi stíhaného kolegu, Leder má jejich důvěru![]() |
Jestli proti svému stíhání podal Leder stížnost, nikdy přímo nesdělil. Podle zjištění iDNES.cz se ale v kauze od únorového sdělení obvinění nic nezměnilo, tedy ani počty a osoby obviněných. Kriminalisté na případu nadále pracují.
Kromě něj se policie zajímá o někdejšího místostarostu Brna-sever za hnutí ANO Davida Aleše, který už dnes v politice nepůsobí, nebo také o brněnského podnikatele Michala Horkého, který s Lederem úzce spolupracoval. V jiné kauze týkající se údajného vyvádění peněz z městské pískovně v Černovicích jej označila za hlavu celého gangu.