Bývalý senátor Pavel Karpíšek (ODS) neuspěl s druhou ústavní stížností kvůli prohraným volbám na Rokycansku. Ústavní soud (ÚS) ji odmítl, podstatou se nezabýval, zjistila dnes ČTK ze soudní databáze. Karpíšek se domáhal zneplatnění volby nového senátora Miroslava Kroce (STAN) kvůli údajně neférové kampani.
Od loňského podzimu Karpíšek tvrdí, že volby ovlivnily nepravdivé informace na letácích, podle kterých byla na Plzeňsku nejdražší voda v Česku. Letáky za to přičítaly zodpovědnost právě Karpíškovi.
Nejprve se obrátil na Nejvyšší správní soud (NSS), který ale k jeho podnětu vůbec nepřihlížel. Problém spočíval v tom, že podnět sice odešel z datové schránky advokáta, avšak prostým elektronickým podpisem jej opatřil jen advokátní koncipient. NSS tak nepovažoval návrh za řádně elektronicky podepsaný.
Karpíšek v tom spatřoval porušení práva na soudní ochranu, v čemž mu dal Ústavní soud v lednu za pravdu a nařídil věcné projednání u NSS. Poukázal na to, že návrh odešel z advokátovy datové schránky, koncipient měl řádné pověření, a nebyl tak důvod pochybovat o naplnění formálních náležitostí.
Napodruhé se už volební senát NSS zabýval podstatou věci, avšak dospěl k závěru, že informace v kampani nebyly výbušné, překvapivé, ani zjevně nepravdivé, ale jen nadsazené a do jisté míry povrchní. Ve volebních kampaních jde o běžný jev, který podle NSS sice není ideální, ale nepředstavuje důvod ke zrušení voleb.
Následovala další ústavní stížnost. Soud ji ale odmítl pro nepříslušnost. Karpíšek měl využít jiný opravný prostředek určený přímo pro volební záležitosti, nikoliv standardní ústavní stížnost. I kdyby však použil správný procesní nástroj, soud by jej stejně odmítl - Karpíšek totiž zmeškal lhůtu, plyne z usnesení.
Starosta Vejprnic na Plzeňsku Karpíšek zasedal v Senátu v letech 2018 až 2024. Loni nepostoupil ani do druhého kola, ve kterém starosta Břas a místostarosta České obce sokolské Kroc porazil Petra Vanku (ANO). Senátní volby jako celek loni poprvé vyhrálo hnutí ANO, získalo v nich osm mandátů z 27 volených.


















