Stále častější a intenzivnější horké vlny jsou rostoucím rizikem i pro letní venkovní sportovní akce. Vyplývá to z vědecké analýzy, v níž výzkumníci zkoumali klimatická data mezi lety 1974 a 2023 na cyklistickém závodě Tour de France. I když dosud teplota při většině etap nepřesáhla kritické prahové hodnoty ohrožující zdraví sportovců, autoři upozorňují, že překročení těchto limjitů je v některém z budoucích ročníků velmi pravděpodobné. Na studii zveřejněnou v časopise Scientific Report upozornil Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
Vědci pro určení kritické hodnoty pro zdraví sportovců používají kombinaci teploty s vlhkostí, větrem a slunečním zářením. Tour de France se koná v první třech červencových týdnech, tedy v podstatě v nejteplejším období roku. Podle studie se červencové počasí ve Francii systematicky otepluje a četnost dnů s vysokým nebo velmi vysokým tepelným stresem roste. Zvýšený stres představuje riziko nejen pro výkon, ale především pro zdraví. Hrozí dehydratace, přehřátí i celkový kolaps organismu.
Už dnes sice Mezinárodní cyklistická unie disponuje regulemi pro extrémní podmínky, které zahrnují možnost zkrátit etapy či upravit tempo závodu, avšak podle studie je potřeba tato opatření dále rozvíjet. "Například ačkoliv červencové hodinové hodnoty tepelného stresu pro Paříž a její okolí překročily za posledních 50 let pětkrát hranici vysokého rizika, z toho čtyřikrát od roku 2014, dosud se tak nestalo v den konání etapy přes Paříž. Mezi lety 1974 a 2023 byl nejteplejší cíl pařížské etapy v červenci 2002, kdy hodinové maximum zůstalo těsně pod hranicí vysokého rizika. Vzhledem k tomu, že rekordní vlny veder jsou stále častější, zdá se být jen otázkou času, kdy se závod setká s extrémními dny tepelného stresu," uvedli vědci.
Vedra přesahující na stanovené stupnici tepelného stresu hodnotu pro vysoké riziko se objevovaly dosud nejčastěji v okolí Toulouse a Bordeaux na jihozápadě Francie a v okolí Nîmes a Perpignanu na jihovýchodě. Novými ohnisky se postupně stává okolí Lyonu a Paříže. Bezpečné zůstávají horské oblasti. "Nicméně situace na Tour de France ilustruje širší problém. Extrémní horko se stává rostoucím rizikem pro venkovní aktivity a hromadné akce v Evropě, což má dopady nejen na sport, ale i na pracovní bezpečnost a krizové plánování," uvedli vědci.
Vědci z CzechGlobe pro Česko provozují web Vlny veder, na němž monitorují a předpovídají tepelný index, jenž ukazuje míru rizika pro lidské zdraví. To se zvyšuje v době horkých vln, které lze na webu najít také.


















