První čtyři laureáty má po dnešku nová Cena Knihy v Brně. Založila ji Masarykova univerzita a na druhém ročníku knižního festivalu a jarmarku Knihy v Brně dnes v podvečer pořadatelé ocenění předali. Čtrnáct nakladatelů letos nominovalo 27 titulů ve čtyřech kategoriích, které zatím v Česku žádné ceny neměly.
Cenu v kategorii Textbooks, tedy vysokoškolské učebnice, získala kniha Přenosové děje vydaná nakladatelstvím Vysoké školy chemicko-technologické. V kategorii General Reads, věnované populárně naučným knihám, byla oceněna Loutka mezi divadlem, filmem a televizí vydaná nakladatelstvím KANT a Janáčkovou akademií múzických umění. Zvláštní cenu Open Access určenou pro knihu přinášející nejnovější vědecké poznatky všem čtenářům bezplatně, letos získal Dějepis mezi vědou a vyprávěním nakladatelství Petr Mervart. Samostatnou kategorii nazvanou Moje město pak měly knihy všech žánrů věnované Brnu. V ní byla oceněna publikace Nemísta vydaná Turistickým informačním centrem Brno, která je průvodcem po ztracených lokalitách.
Druhého ročníku knižního festivalu a jarmarku Knihy v Brně, který se do soboty koná v Moravské zemské knihovně, se letos účastní téměř 60 nakladatelů.
"Svou produkci u nás představují nakladatelé odborné, vzdělávací a populárně-naučné literatury s nakladateli krásné a dětské literatury. Prostor dostávají i malí nakladatelé a samonakladatelé, jejichž knihy nejsou na pultech zavedených knihkupectví nebo jsou v nepřeberné nabídce knih méně viditelné,“ uvedla ředitelka pořádajícího Nakladatelství Munipress Alena Mizerová.
Doprovodný program ve všech poschodích knihovny zahrnuje besedy, přednášky a workshopy. V sobotu mohou lidé absolvovat například workshop japonské kaligrafie, přijít na besedu s Petulou Bendulou na téma Jak se píše gamebook nebo si poslechnout autorské čtení Maria Lodiho či Domnika Obruči. Kompletní program je dostupný na webových stránkách Knihy v Brně.