Stovky pacientů prošly za první rok fungování Centrem precizní medicíny Fakultní nemocnice Brno (FN Brno), které se soustředí na diagnostiku a cílenou léčbu závažných onemocnění. Centrum sjednotilo aktivity v oblasti precizní medicíny a přispělo k zavedení nových technologií i postupů. Cílem je, aby měl každý pacient přístup k nejmodernějším metodám diagnostiky a terapie, řekl dnes novinářům vedoucí centra Ondřej Slabý. Vzácné syndromy se podařilo odhalit třeba u pětiletého Teodora a stejně starého Jaroslava, s nimiž rodiče roky absolvovali nejrůznější vyšetření. Stanovení diagnózy jim přineslo velkou úlevu, uvedli.
Precizní medicína představuje vyšší stupeň individualizace léčby, je založená na molekulárně-genetické charakterizaci choroby. Porozumění molekulárním procesům na úrovni jednotlivých pacientů pak umožňuje léčbu "šitou na míru". Zásadní je špičkové technologické a laboratorní zázemí, které se podle Slabého podařilo díky podpoře nemocnice zajistit.
Lékaři precizní medicínu výrazně uplatňují v onkologii, kde umožňuje pro pacienty vytvářet individuální léčebné plány na základě biologických vlastností jejich nádoru. "Usilujeme o to, abychom podali správnou protinádorovou terapii správnému pacientovi ve správný čas," poznamenal Michal Eid z interní hematologické a onkologické kliniky. Ročně v centru pečuje o zhruba 180 pacientů s pokročilým a metastatickým onemocněním, u nichž přestává fungovat standardní terapie. Úspěšnost precizní medicíny odhaduje na 60 procent. Problémem v části případů je, že potřebný lék nehradí pojišťovny, dodal.
Postupy precizní medicíny uplatňuje dlouhodobě také klinika dětské onkologie. "Jsme zvyklí na relativně úspěšnou léčbu, nicméně asi pětina pacientů trpí onemocněním, které se učíme léčit za pochodu. Díky centru dostala tato menšina jedinečnou šanci v podobě přístupu k léčbě, o které by se nám před pěti lety ani nezdálo. I když nemoc nedokážeme vyléčit, můžeme zmírnit její vývoj a zajistit pacientům kvalitní život mimo lůžko nemocnice," řekl primář kliniky Peter Múdry.
Precizní medicína je zásadní také při diagnostice. Využívají ji v ambulanci pro dětské pacienty bez diagnózy, kteří i roky "bloudí systémem", aniž by znali své onemocnění. Mnohdy jde o vzácné choroby, kterými trpí třeba několik lidí po celém světě. Založení centra umožnilo ambulanci podle lékařky Kateřiny Slabé rozšířit spektrum vyšetřovacích metod. Za poslední rok tam pečovali o 117 pacientů. U 36 procent odhalili diagnózu, řekla.
Podařilo se to třeba u Teodora, u něhož lékaři zjistili vzácný ReNU syndrom popsaný před rokem. "Po letech, kdy neprospíval, nevyvíjel se, a my nevěděli, co se děje, jsme se dočkali nějaké úlevy. Stanovení diagnózy nám dává naději, že přeci jen bude mít dobrý život," uvedla matka chlapce. Podobně mluví i rodiče Jaroslava, jemuž v ambulanci odhalili ultra vzácný Alazami syndrom. "Dozvěděli jsme se, že synovo onemocnění není progresivní, stali jsme se součástí komunity rodičů se stejně nemocnými dětmi a v neposlední řadě víme, že cestou umělého oplodnění lze předejít nemoci u dalšího dítěte," doplnila matka Jaroslava.
Centrum se nyní snaží doladit časovou dotaci pro své odborníky, neboť dosud tuhle vysoce expertní činnost kombinují s běžnou prací. Lékaři se centru věnují nad rámec pracovní doby, shodují se, že je to naplňuje. "Jako vše nové i tohle potřebuje ze začátku nadšence, což všichni, jak tady sedíme, jsme. Dlouhodobě by to ale nebylo udržitelné," poznamenal Múdry.