Mši Jakuba Jana Ryby, jeden z hudebních symbolů českých Vánoc, novým způsobem uchopí brněnské Divadlo Polárka. Rodinné představení má formu "divadla na divadle". Publikum se tak společně s vesničany, kteří se mši snaží nazkoušet, seznamuje s evangelijním příběhem a poselstvím Vánoc. Inscenace nazvaná Rybova mše vánoční má dnes premiéru.
"Vánoční tradice se liší. Někdo chodí do kostela, někdo na trhy. Někdo zpívá koledy, někdo lije olovo. A každý bramborový salát je jiný. A proto i naše Rybovka bude asi jiná, než jakou ji znáte," uvedla režisérka a autorka nové hry Hana Mikulášková.
Děj se točí kolem zkoušek mše a je inspirovaný životním osudem jejího autora Ryby. Přes svůj nesporný potenciál působil jako učitel v nevelkém Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku. Hra sleduje jeho zápolení s venkovskými muzikanty vybavenými třeba saxofonem, akordeonem a banjem.
Postavu regenschoriho, tedy ředitele kúru, hraje Vít Malecha, v dalších rolích se představí celý herecký soubor Polárky včetně hostů a hudebně zdatných techniků. O nové aranže Rybovy mše a hudební nastudování se postaral Ondřej Kolín, který v inscenaci zároveň vystupuje v roli dirigenta.
"Hlavním motivem, který spojuje Rybův život, jeho mši, Vánoce i naši inscenaci, je světlo, které přichází do tmy. Vánoce nejsou jen o dostávání dárků, ale především o rozdávání radosti a naděje. A i malé věci mohou udělat velkou radost," uvedla dramaturgyně Sára Matůšová.
"Naši hrdinové postavení před paralyzující sílu tradice společně najdou cestu, jak se touto tradicí nenechat svázat, ale přizpůsobit si ji, a jak skrze to něco málo, co umí, rozdávat radost a vánoční světlo. Tohle vánoční světlo si pak z Polárky může odnést každý a je už jen na něm, koho a jak s ním potěší," doplnila Matůšová.
Kromě dnešní premiéry Polárka naplánovala ještě deset prosincových repríz nového představení.