Jeden z nejuznávanějších kytaristů světa, Američan Al Di Meola, dnes zahájil podzimní část brněnského JazzFestu. V koncertním programu The Electric Years se vrátil do období, kdy se věnoval hlavně jazzrockové fúzi a elektrické kytaře. V druhé polovině koncertu však hrál i na akustickou kytaru.
"Smyslem celého turné je vrátit se k raným nahrávkám z poloviny 70. let," řekl sedmdesátiletý Di Meola, který v Sono Centru vystoupil podruhé. Bilanční charakter koncertu podtrhly fotky z pódií i rodinného alba, promítané ve smyčce za hudebníky.
Di Meola hrál v doprovodu baskytary, kláves, bicích a perkusí. Zazněla hudba, která vznikala v rozpětí 50 let, od skladby Beyond the Seventh Galaxy z repertoáru jazzové superskupiny 70. let Return to Forever po materiál z letošního alba Twentyfour. Naslouchalo plné Sono Centrum.
"Al Di Meola je hráč s udivující technikou, ale také průkopník jazzových fúzí s rockem a flamenkem,” uvedl umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka. Podařilo se mu spojit jazz s hudebními prvky Středomoří a Latinské Ameriky. "V tomto smyslu vykonal v kytarovém jazzu podobné dílo jako Carlos Santana v kytarovém rocku," doplnil Spilka.
Po většinu své kariéry patří Di Meola k velmi produktivním a aktivním hudebníkům, jen jeho sólových alb je kolem tří desítek. V 70. letech hrával v kapele Return to Forever, poté spolupracoval s řadou jazzových i rockových hudebníků a zkoušel různé žánry, včetně elektronické hudby. S dalšími kytarovými hvězdami, Johnem McLaughlinem a Pacem de Lucíou, nahrál slavnou desku Friday Night in San Francisco.
Podzimní část brněnského JazzFestu pokračuje 29. září na stejném místě koncertem na oslavu 100 let brněnského studia Českého rozhlasu. Vystoupí americký trumpetista Randy Brecker a Rozhlasový big band Gustava Broma. Závěr pozimního bloku nakonec neobstará americký saxofonista Kamasi Washington, který ze zdravotních důvodů odložil turné a v Brně zahraje až 18. března 2025.