Holoubek se narodil 11. dubna 1951 v Brně. Po studiu na střední škole se zaměřením na chemii absolvoval Přírodovědeckou fakultu dnešní Masarykovy univerzity. Na Karlově univerzitě se poté věnoval ekologii.
Aktivně se podílel na založení Katedry ochrany a tvorby životního prostředí na Přírodovědecké fakultě MU v roce 1983. Tedy ještě za komunistického režimu, který těmto aktivitám nijak nepřál.
Po krátké nemoci zemřel Vojtěch Adam, který měl být rektorem. Bylo mu 42 let![]() |
V roce 1990 bylo toto pracoviště transformováno na Katedru chemie životního prostředí a ekotoxikologie, z níž vzniklo v roce 1994 Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX). Holoubek jej vedl téměř čtvrt století jako ředitel a aktivně se podílel na implementaci Stockholmské úmluvy zaměřené na ochranu lidského zdraví před účinky škodlivých látek.
Upozorňoval mimo jiné na problém s nespotřebovanými pesticidy. „Začali jsme používat látky, o kterých jsme nevěděli, co v prostředí způsobí. Ilegální skládky jsou po celé planetě a řada míst je pesticidy zamořena. Dlouhodobě sledujeme koncentrace těchto škodlivých látek v ovzduší, půdách, v usazeninách v rybnících a podobně,“ popisoval v rozhovoru pro iDNES.cz. Zmínil, že v Česku jsou takto zamořené i některé památky, třeba hrad Buchlov nebo barokní divadlo v Českém Krumlově.
Přítomnost nebezpečných toxických látek ve vzduchu zkoumal také v Africe. „Kvůli koloběhu vody a větrnému proudění se tyto látky přenášejí na velké vzdálenosti. Objevují se pak v tělech dravých ryb u kanadských břehů nebo ledních medvědů na Špicberkách, přestože se tam tyto látky nikdy nevyráběly,“ poznamenal Holoubek.
Ten v roce 2016 dostal Cenu města Brna kromě jiného za to, že jeho aktivity přiváděly stovky zahraničních účastníků konferencí a díky tradici mezinárodních letních škol přijely i tisíce mladých vědců.
Významná byla i Holoubkova pedagogická činnost. Na přírodovědecké fakultě působil až dosud, vyučoval předmět Politika a strategie ochrany prostředí před chemickým znečištěním.