Kardiologům v pražské Fakultní nemocnici v Motole pomáhá s vyšetřením pacientů s bolestí na hrudi umělá inteligence. Letos začali testovat aplikaci, která analyzuje z křivky EKG změny, jež ukazují na infarkt myokardu. Její přínos je v tom, že expertní analýzu a interpretovaný výsledek může mít rychle k dispozici větší množství lékařů, primárně lékař na urgentním příjmu, řekl dnes ČTK kardiolog Michael Jenšovský z motolské nemocnice a předseda pracovní skupiny mladých kardiologů České kardiologické společnosti.
Jenšovský dnes o aplikaci mluvil na brněnské konferenci České asociace srdečního selhání České kardiologické společnosti. Aplikace dokáže odhalit i některé změny, které u pacientů nejsou zjevné na první pohled při vyšetření. "Aplikace v křivce EKG označí místa, kde jsou nějaké změny, a vysvětlí, proč se tak rozhodla," řekl Jenšovský. Její spolehlivost je velmi dobrá, přes 90 procent, doplnil.
Při záchraně pacienta, který má bolest na hrudi a přijede pro něj záchranka, je čas klíčovým faktorem. Aplikace pomáhá urychlit analýzu křivky EKG a rozhodování lékaře. "EKG může natočit záchranka už dnes. Někdy je infarkt jednoznačný, ale někdy nejsou změny patrné na první pohled, pacienti mají vzorce změn, které nejsou tak časté. Aplikace se naučila tyto vzorce identifikovat a snaží se rozpoznat, zda mají akutně uzavřenou věnčitou tepnu, nebo jen zúženou," uvedl Jenšovský. Ti, kteří ji mají uzavřenou, mají vyšší riziko a ve studiích se bude testovat, zda je vhodné u nich některá vyšetření urychlit a předřadit proti zavedené praxi. Úmrtí na onemocnění srdce jsou v Česku častá.
Aplikace byla vyvinuta v USA, kde zatím čeká na schválení, ale v Evropě už je schválená a podle Jenšovského se používá běžně v některých západoevropských zemích, začíná se používat na Slovensku. O jejím rozšíření v Česku se bude jednat. "Je to na domluvě firem a institucí, protože je to placená aplikace," uvedl Jenšovský.
Na větším využití umělé inteligence čeští kardiologové pracují zatím ve fázi výzkumných projektů. Do budoucna by podobné nástroje mohly vyhodnocovat ze vstupních dat získaných při vyšetřeních, jak vysoké je riziko srdečního selhání. A obecně by mohly nástroje AI zrychlit a zpřesnit diagnózu i následnou léčbu pacientů se srdečními obtížemi.