Do Brněnské muzejní noci se letos zapojí i nedávno opravený kostel svatého Jakuba v centru města. Zájemci si za zvýhodněnou cenu prohlédnou stálou expozici a přilehlou kostnici, připravený je i doprovodný program. Kostel se přidá ke třem desítkám brněnských kulturních institucí, které se v sobotu 17. května večer otevřou veřejnosti. Od 18:00 do půlnoci mohou zájemci navštívit na 53 míst, řekla Jana Plagová z Moravské galerie v Brně.
Kromě stálé multimediální expozice v krovech kostela, kterou vytvořila skupina Visualove, se v lodi kostela v každou celou hodinu odehraje krátké představení Brněnský zázrak. "Představí dvě brněnské osobnosti, které jsou spjaté s obléháním Brna Švédy, od kterého letos uplyne 380 let. Půjde o velitele obránců Raduita de Souches a duchovního vůdce Brňanů Martina Středu," řekl farář Jan Pacner.
Kromě brněnských institucí budou otevřená muzea a památníky mimo město, které spravuje Muzeum Brněnska. Na Mohyle míru jsou pro návštěvníky nachystané prohlídky za zvýhodněnou cenu, Památník písemnictví v Rajhradě předvede zájemcům práci tiskařského lisu a ve vile Löw-Beer v Brně předvedou své návrhy žáci Střední průmyslové školy umění a designu. Dopravu mezi jednotlivými institucemi zadarmo zajistí Dopravní podnik města Brna, speciální autobusy budou vyjíždět ze zastávky Česká.
Návštěvníci se dostanou i na běžně nepřístupná místa a těšit se mohou na komentované prohlídky, workshopy, přednášky a koncerty. Napříč institucemi je připravený také program pro děti všech věkových kategorií. Kompletní nabídka je na webu Brněnské muzejní noci, v tištěné brožuře distribuované jednotlivými institucemi a také v mobilní aplikaci.
V roce 2004 se Moravská galerie jako jediná z brněnských institucí připojila k muzejní noci, což je formát známý z jiných evropských měst. Prvního ročníku se zúčastnilo tisíc návštěvníků. Hned v následujícím roce se otevřelo dalších sedm institucí včetně Technického muzea, Muzea města Brna nebo Domu umění. Postupně se program rozšiřuje. Loni se muzejní noci zúčastnilo na 62.000 lidí.