Desítky lidí dopoledne na Moravském náměstí v Brně uctily válečné veterány. Účastníci symbolicky „zasadili“ květy máku do travnatého políčka, které bude u sochy Jošta do 12. listopadu. V Den válečných vateránů vyslechli i krátké proslovy a recitaci básně Na polích flanderských. Pietní akce, kterou pořádal Institut paměti národa, se zúčastnili také vojáci a armádní veteráni.
Česká armáda ztratila od roku 1990 na zahraničních misích 30 vojáků, řekl zúčastněným vojenský historik z brněnské Univerzity obrany Tomáš Řepa. "Jsme tu, abychom si připomněli veterány a padlé z minulosti i ze současnosti. Řada z nich nese hluboké tělesné i duševní rány," doplnil. Za mír a prosperitu podle něj český národ vděčí z velké části právě veteránům.
Sázení vlčích máků, symbolu rozšířeného zejména v západní Evropě, je spojené s peněžní sbírkou na pomoc veteránům. "V našem pojetí nejde jen o veterány válečných konfliktů, ale také o veterány třetího odboje a obecně bojovníky za svobodu, byť by nenosili uniformu. Výtěžek ze sbírky používáme na zaznamenávání příběhů pamětníků a na přímou pomoc jim určenou,” uvedla koordinátorka sbírky Marta Todorovová.
Sbírka potrvá až do konce listopadu a lidé mohou přispět on-line nebo zakoupením některého z předmětů se symbolem makového květu v kavárnách, knihovnách, obchodech, muzeích, informačních centrech nebo na úřadech po celé republice.
"Předchozí režim připouštěl pouze osvobození Rudou armádou. Kolegové v organizaci Post Bellum si však v roce 2014 uvědomili, že v naší kolektivní paměti jsou přeci jen hrdinové ze západních front poněkud potlačeni. A rozhodli se prostřednictvím sbírky tuto situaci změnit," uvedl ředitel Institutu paměti národa Brno David Butula. Podle něj sbírka za deset let v Česku zásadně přispěla k důležitosti vnímání dne veteránů.
Datum 11. listopadu odkazuje na konec první světové války. V západní Evropě si lidé v tento den veterány a padlé připomínají už od roku 1919.