Na jedné straně je moderní komplex nové Vlněny tvořený převážně kancelářskými budovami, v nichž sídlí mnoho mezinárodních firem, a také vznikající hotel Clarion na rohu Mlýnské a Dornychu. A proti nim z velké části původní, v některých případech dost zašlá zástavba s velkým množstvím bezdomovců, kteří se tam pohybují, protože v Mlýnské se nachází centrum sociálních služeb Armády spásy pomáhající právě lidem bez přístřeší.
Od nejbližší moderní budovy Vlněny je vzdálené jen několik desítek metrů, v jejím přízemí se navíc nachází fitness centrum. Běžně tak lze vidět sportovce makající na běžeckých pásech uvnitř za sklem a okolo nich venku se procházející takzvané nepřizpůsobivé občany.
„V posledních letech prošla lokalita zásadní proměnou, z původně zanedbané zóny se stal moderní městský kampus. Uvědomujeme si však, že část přilehlé čtvrti se potýká se sociálními problémy a výskytem lidí bez domova, kteří se soustředí zejména v okolí centra sociálních služeb. Je to ‚soused‘, kterého je potřeba respektovat. A současně věříme, že se situace dá řešit ke spokojenosti všech,“ říká regionální projektový manažer CTP Michal Dospěl.
OBRAZEM: Futuristická budova v Brně má pilovou fasádu a na střeše dronovou poštu![]() |
Svého souseda-developera bere v potaz i Armáda spásy. Její jihomoravský šéf David Jersák také vnímá měnící se podobu oblasti. „Kdysi byla vyloučenou lokalitou, dnes je VIP zónou s kancelářemi,“ podotýká. Organizace hodlá přispět k lepšímu stavu také vlastním dílem, část kapacity z centra sociálních služeb chce přesunout do bytového domu na Plynárenské 4, kde chystá azylové bydlení s odhadovaným spuštěním v roce 2027.
Na Mlýnské je v současnosti 85 lůžek, na nové adrese bude místo pro 18 klientů s případným navýšením maximálně na 24. „Cílem je snížit pohyb lidí bez přístřeší na Mlýnské,“ neskrývá Jersák. Tuto iniciativu CTP pochopitelně vítá.
Pořádek hlídá i psovod
Aby v areálu zajistila zaměstnancům bezpečí a komfort, přistoupila firma k několika opatřením. „Posílili jsme fyzickou ostrahu a do pravidelných pochůzek zapojili také psovoda, který má možnost okamžitě zasáhnout v případě nevhodného chování. V areálu také funguje kamerový systém,“ vyjmenovává Dospěl.
V okolních ulicích se častěji než jinde vyskytují hlídky městské policie. Podle mluvčí Markéty Skřivánkové se jedná až o tisíce cílených i namátkových kontrol ročně. „Za posledních dvanáct měsíců jsme tam řešili zhruba 150 přestupků. Polovinu případů tvořilo porušení zákazu pití alkoholu na veřejnosti, třetina se týkala narušení občanského soužití a druhá třetina znečištění veřejného prostranství,“ upřesňuje Skřivánková. Strážníci zasahovali i u vypjatých situací, závažnější konflikty nebo trestné činy však nezaznamenali.
Nechceme tu živly, protestují lidé v Brně proti azylovým bytům pod Armádou spásy![]() |
Podle Dospěla jsou zásahy městské policie v areálu v poslední době výjimečné. „Naše opatření přinesla viditelné zlepšení. Problematické situace jsou nyní na ústupu,“ tvrdí.
Do už tak frekventované lokality přibyl v posledních měsících další ruch, protože kvůli rekonstrukci železničního viaduktu vedle hlavního nádraží končí trolejbusové linky 31 a 33 dočasně v ulici Rumiště. Už víc než měsíc se tam tak pohybuje podstatně víc lidí než obvykle, na což reagovali strážníci zintenzivněním kontrol. „Větší pohyb cestujících se však do našich statistik dosud nijak zásadně nepromítl,“ podotýká Skřivánková.
Místo městské třídy zelené plochy
Lokalita se nachází na dohled od historického jádra Brna, i proto se z pohledu města jedná o strategicky důležité území. Na významu mu přidává fakt, že se nachází v docházkové vzdálenosti od centra a má dobré dopravní napojení. „Z hlediska dalšího rozvoje je území perspektivní,“ zdůrazňuje radní pro územní rozvoj Petr Bořecký (ANO).
Podle něj vychází kontrasty místa ze skutečnosti, že se zcela nová čtvrť vznikající pod taktovkou jednoho investora porovnává s historickou zástavbou, jež se v okolí vyvíjela po desetiletí a ještě pod různými vlastníky. „Tento kontrast by byl výrazný i v jiných částech města, nejen v této lokalitě. I když je pravdou, že okolní zástavba má své vlastní specifikum. Nachází se zde mnoho menších vlastníků s rozdílnými záměry,“ podotýká radní.
Opuštěné výrobní areály se mění v moderní centra, stěhují se tam firmy![]() |
I kvůli významu této oblasti město v současnosti připravuje technickou studii, která zahrne nejen lokalitu okolo Vlněny, ale i širší území Radlasu vymezené ulicemi Koliště, Cejl, Hladíkova a řekou Svitavou. Vypouští takzvanou novou městskou třídu coby průtah okolo centra města a naopak přináší zelené plochy, odkryté koryto Svitavského náhonu i místa pro občanskou vybavenost.
„Z hlediska rozvojového potenciálu se tam uvažuje o možnosti vzniku nové čtvrti pro přibližně třináct tisíc obyvatel. Z pozice města se budeme snažit připravit pro budoucí rozvoj dopravní infrastrukturu, například prodloužením Masné, stejně jako technickou část v podobě odvodnění a odkanalizování území,“ nastiňuje Bořecký.
Bydlení nabídne mimo jiné právě Vlněna, kde už bytové domy momentálně vznikají. S výstavbou se do budoucna počítá i v areálech Mosilany, Špitálky nebo Šmeralu. V areálu bývalého Dřevopodniku na Rumišti plánuje vybudovat družstevní bydlení přímo město. Developerská firma PSN se chce na podzim pustit do výstavby dvou budov se 188 byty v Plynárenské.