metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 26 °C

Neděle 14. července 2024. Svátek má Karolína

Odvolejte Veselého z Rady ČT, doporučil výbor poslancům za urážky Vášáryové

  9:02aktualizováno  11:22
Výbor pro mediální záležitosti doporučil Poslanecké sněmovně odvolat Lubomíra Xavera Veselého z Rady ČT. Výzva k tomuto kroku zazněla na čtvrtečním jednání v Brně kvůli tomu, že Veselý v květnu v internetovém vysílání sprostě urazil herečku Magdu Vášáryovou. Svůj hrubý výrok vysvětloval emocemi po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica.
Výbor pro mediální záležitosti řeší v budově České televize v Brně odvolání...

Výbor pro mediální záležitosti řeší v budově České televize v Brně odvolání Lubomíra Xavera Veselého z Rady ČT. (6. května 2024) | foto: Radim Strachoň, MAFRA

Pro Veselého odvolání bylo na závěr více než hodinu a půl dlouhého jednání osm koaličních poslanců, proti se postavili zástupci opozice.

Moderátorovi nepomohla ani poněkud kuriózní obhajoba ze strany poslance Igora Hendrycha (ANO), který jeho slova zmírňoval tím, že jde o umělce. „Jako na takového na něj mám vyšší míru tolerance, pokud se jedná o výroky tohoto typu,“ prohlásil. Tomu se koaliční poslanci od srdce zasmáli.

Výbor na jednání v budově České televize v Brně řešil, zda Veselý svým výrokem narušil závažným způsobem důstojnost funkce člena rady. Právě to je podle zákona jeden z možných důvodů pro odvolání z osmnáctičlenné Rady ČT, která volí i odvolává ředitele veřejnoprávní televize a dohlíží i na její hospodaření.

„Milá slavná Vášáryová, ty spodino, já Ti ze srdce přeju, aby Ti mráz roztrhnul p*del. Já jsem si téhle žvanivé paničky nikdy moc nevážil,“ řekl Veselý ve svém pořadu Xaver live.

Stalo se tak krátce po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica a Veselý tímto způsobem reagoval na starší slova Vášáryové pronesená po loňských parlamentních volbách na Slovensku. Tehdy mimo jiné řekla: „Uvidíme, nakolik se tito lidé ztotožnili s hledáním voličů mezi těmi nesystémovými, nebo dokonce vyslovenou spodinou.“

Právě emocemi po útoku na slovenského politika Veselý své výroky v písemném vyjádření, které výboru zaslal, vysvětluje. Připustil, že jeho výrok byl „opravdu částečně vulgární a nepřiměřený“, ale odmítl, že by jeho aktivity v show měly mít něco společného s jeho prací v Radě ČT.

Veselý se omluvil za urážku Vášáryové. Reagoval jsem neadekvátně, řekl

Navrhovatel Veselého odvolání a poslanec Jan Jakob (TOP 09) v úvodu projednávání zdůraznil, že Veselý byl zvolen členem Rady ČT před více čtyřmi lety a je za tu dobu autorem celé řady nekorektních, urážlivých a mnohdy i vulgárních výroků. Směřovat je měl vůči ženám z kulturního prostředí nebo kolegyním novinářkám. „Z jeho posledního výroku je zřejmé, že narušil důstojnost funkce člena Rady ČT a ohrozil dobré jméno rady i České televize jako takové,“ řekl Jakob. „Ten, kdo má dohlížet na dodržování nějaké normy, natož kodexu, měl by se podle ní taky sám chovat,“ zlobil se na Veselého poslanec.

Připomněl Veselého dřívější nelichotivé výroky na adresu dokumentaristky Olgy Sommerové a novinářek Veroniky Sedláčkové a Johany Hovorkové.

Martin Kolovratník (vlevo) na jednání výboru pro mediální záležitosti, který řeší odvolání Lubomíra Xavera Veselého z Rady ČT. (6. května 2024)

Opoziční poslanec Martin Kolovratník (ANO) pro změnu citoval několik let staré slovní útoky bývalého člena Rady ČT Zdeňka Šarapatky na exprezidenta Miloše Zemana. Dopustil se jich v době, kdy v radě zasedal. Podle Kolovratníka výbor, v němž měla tehdy většinu dnešní opozice, Šarapatku tehdy vůbec neřešil. Po konci funkčního období v radě Šarapatka kandidoval za dnes koaliční TOP 09.

Kontroverzní moderátor Veselý se za svůj výrok, po němž řada politiků zejména z vládního tábora začala volat po jeho odvolání, již dříve omluvil. „Byla to ode mě velká chyba, měl jsem použít jinou metaforu, říct to jinak, nemusela zaznít žádná vulgarita. Člověk má fungovat tak, že když udělá chybu, má se umět omluvit. Tímto se chci paní Vášáryové omluvit, měl jsem to říct jinak,“ pronesl Veselý.

Juchelka: Jednáme jako uliční výbor

Předseda výboru Aleš Juchelka (ANO) přirovnal projednání výroků Veselého k uličnímu výboru za minulého režimu. „Dali jsme jako uliční výbor na lavici obžalovaného, který se vyjadřuje vulgárně. A já s jeho slovy nesouhlasím. Vnímám to jako obrovský problém, stejně jako u Magdy Vášáryové, která se neomluvila za svá slova. Slovům, které budí nenávist, musí být učiněna přítrž. Pan Veselý se alespoň omluvil,“ uvedl Juchelka.

Proti Juchelkovým slovům o uličním výboru se ohradilo hned několik koaličních politiků. „Zarazila mě. Nerozhodujeme o bytí a nebytí pana Veselého,“ reagoval místopředseda výboru Rudolf Salvetr (ODS).

21. května 2024

Vzhledem k tomu, že Veselý se jednání výboru neúčastnil, navrhl Ondřej Babka (ANO) hlasovat o přerušení projednávání tohoto bodu do příští schůze výboru. Neuspěl, pro byli jen zástupci opozice.

„Ukazujete svou touhu po nějaké pomstě a krvi, pokud nechcete projednávání přerušit, aby Veselý mohl přijít,“ hněval se Kolovratník. Veselého omluvu označil za velmi pokornou.

Vyjádření Veselého o Vášáryové zkritizoval po jeho vyřčení například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Pokud si tento člen Rady ČT smí tohle dovolit vůči přední dámě československé kultury a slovenské diplomacie a veřejného života a neponese za to žádné následky, bude Rada ČT a všichni její volitelé k smíchu. A k nevolení,“ napsal Kalousek.

Veselého chování odsoudili také zástupci současné vládní koalice, kteří avizovali, že se budou zabývat jeho odvoláním z Rady ČT. Od opozičních ANO a SPD se naopak Veselému dostalo zastání.

Na jednání mediálního výboru od různých poslanců v souvislosti s výrokem Veselého zaznělo, že prostředí v dnešní společnosti obecně zhrublo. „Jako veřejný činitel si dávám obrovský pozor na to, abych veřejný prostor nezatížil vulgarismy. Sice tady zmiňujeme emoce z atentátu, ale jak může rozdmýchávání verbální agrese skončit, vidíme na Slovensku,“ zdůraznil poslanec Jan Lacina (STAN).

  • Nejčtenější

Umění v temném podzemí. Florenc na lince C rozkvetla okázalými barvami

7. července 2024  18:18

Vážení milovníci metra, seznamte se s výzdobou, která vás bude na Florenci na „céčku“ provázet...

Romantická krajina venkovské Libně. Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty

7. července 2024

Jen těžko uvěřit, že idylická venkovská krajina na obrázku je Libeň na začátku 19. století....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Krade se všude. V Německu kola, v Rakousku e-koloběžky, v Česku se bicykly ztrácí přímo z balkonu

8. července 2024  5:08

Policisté v Česku v posledních letech evidují průměrně asi 4,5 tisíce krádeží jízdních kol za rok....

Upřímná filmová zpověď abstinující alkoholičky, v hlavní roli zazáří Tereza Ramba

9. července 2024

Poslední sklenička, dnes už popáté. Každej se někdy napije, ne? Film Zápisník alkoholičky režiséra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Kaiser? Ale kdeže. Prořízlou hubu Policajta v Beverly hills na Netflixu stínuje Bart Simpson

12. července 2024

STRÁŽCE STREAMU Tu tu tutudututu tu tu tutudututu tutu tutu tutudututú! Axel Foley z Policajta v Beverly Hills je,...

V Příkazech na Olomoucku hořelo v bytovém domě, jeden člověk zraněn

14. července 2024  17:44

Požár v prvním patře bytového domu likvidovali dnes odpoledne hasiči v Příkazech na Olomoucku....

U Olomouce hořel bytový dům, jeden člověk se nadýchal kouře. Škoda je v milionech

14. července 2024  19:12

Požár v prvním patře bytového domu likvidovali v neděli odpoledne hasiči v Příkazech na Olomoucku....

Javoříčko na Olomoucku chystá charitativní gastrofestival Gulášobraní

14. července 2024  17:24

Nejméně osm druhů kotlíkových gulášů provoní příští sobotu přírodní areál Nové Javoříčko na...

Tisíce lidí přijely na tradiční Klatovskou pouť, jednu ze tří největších v kraji

14. července 2024  16:34

Tisíce lidí přijely o víkendu na tradiční Klatovskou pouť, jednu ze tří největších v Plzeňském...

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...