Brno vypracuje analýzu toho, zda je ve městě dostatek veřejných pítek, případně kde tyto zdroje pitné vody chybí. Sloužit k tomu budou i výsledky městské ankety, která se spustí ve čtvrtek, informoval v tiskové zprávě mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Jde o třetí dotazník vypsaný prostřednictvím nového nástroje městských anket Dáme na vás. První anketa zkoumala cestování Brňanů na kole. Zúčastnilo se ji 3114 respondentů a výsledky pomohou při tvorbě nové městské cyklostrategie.
Aktuální anketa se zaměřuje na pítka ve veřejném prostoru a také obecně na pitný režim respondentů. "Ptáme se, zda lidé mají přehled o tom, kde pítka jsou, zda je využívají a kde by případně chtěli další," uvedl radní pro participaci Petr Bořecký (KDU-ČSL). Dotazy mohou zájemci anonymně vyplnit do konce září. Výsledky zástupci města zohlední při plánování rozvoje sítě veřejných pítek. Nyní jich je v Brně kolem 30.
První městskou anketu spustil magistrát v březnu. Hlavními tématy bylo zhodnocení významu jednotlivých prvků cykloinfrastruktury, identifikace bezpečných a naopak problémových míst, bezpečnost při jízdě na kole, konflikty a incidenty, dopravní přestupky cyklistů, bariéry jízdy na kole či názory na sdílená kola a podněty k parkování kol.
Z výsledků vyplynulo, že lidé požadují lepší návaznost cyklotras, bezpečné podjezdy pod hlavními silnicemi a zvýšení počtu bezpečných cyklopruhů a cyklotras, ideálně oddělených od aut. Problémová místa zahrnují zejména ulice s frekventovaným provozem, špatným povrchem a podélně parkujícími auty. Jako hlavní bariéry pro cyklistiku respondenti označili nedostatečnou cykloinfrastrukturu, hustý provoz a nevhodně parkující auta. Fyzickou náročnost terénu naopak vnímali jako nevýznamnou. Výsledky ukazují i na potřebu osvěty a zvýšení vzájemné tolerance mezi cyklisty a motoristy.