metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 26 °C

Neděle 14. července 2024. Svátek má Karolína

Nevezmeme si jízdy navíc, bude problém, hrozí řidiči MHD po zákazu rádia

  17:02aktualizováno  20:07
Atmosféra mezi brněnským dopravním podnikem a řidiči MHD, jimž se nelíbí nedávný zákaz pouštět si ve voze hudbu či mluvené slovo, během posledních dnů zhoustla. Dopravní podnik sice pod tlakem stížností řidičů slevil ze striktního zákazu hudby, na druhou stranu uzavřel tzv. stěžovník, čímž řidiče ještě více popudil. Ti zvažují protiopatření, což je na prahu mamutího festivalu ohňostrojů, kdy v Brně MHD musí posilovat, tikající problém.
ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Za jeden den usedne do tramvají, autobusů a trolejbusů v Brně někdy i přes tisíc řidičů. Většinu z nich prý květnové nařízení z vedení Dopravního podniku města Brna (DPMB), že si ve voze nesmí pouštět hudbu ani mluvené slovo, protože si na hlasitý a nedobrovolný poslech jejich rádia stěžují cestující, rozzlobilo.

„Řeknu to v globále: nadáváme na to všichni až na pár výjimek. Někteří z nás rádio neposlouchali, těch ale moc není, zbytek lidí je naštvaných. Máme tzv. stěžovník, kam můžeme každý psát, co nás pálí, kde jsou na tratích nebo na vozech závady a podobné věci, a tam se to řešilo hodně. Neseme to nelibě,“ přiznal reportérovi iDNES.cz řidič jedné z brněnských linek. Mluvit se rozhodl pod podmínkou zachování anonymity.

Co platí nově v brněnské MHD

Řidiči mohou poslouchat rádio nebo hudbu při přestávkách na konečných stanicích. Pravidlo pro vypnutá rádia za jízdy zůstává v platnosti i nadále.

Ani ne dva týdny od zavedení restrikcí sice DPMB ve čtvrtek oznámil, že opatření mírní a poslech hudby či mluveného slova bude možný během odpočinku na konečné nebo během přejezdů mezi vozovnami bez cestujících, náladu mezi řidiči to však neuklidnilo.

To, co před pár dny vypadalo jako interní pracovní spor, podle něho může mít brzo nepříjemné důsledky pro cestující. Řidiči se údajně baví o možnosti chození do práce jenom v době jejich služeb a odmítnutí braní jízd v době volna, což je nyní mezi nimi běžná praxe.

„Dost lidí na tom stěžovníku psalo, že nechtějí brát jízdy z volna, pokud s námi bude vedení firmy jednat takhle. Neslyšel jsem o nikom, že by chtěl dát výpověď, ani si nemyslím, že to kvůli rádiu někdo udělá, ale i to odmítání ‚služeb z volna‘ je pro podnik nepříjemné. Jestli to udělá půlka z těch, kdo o tom uvažují, bude už brzo při ohňostrojích problém. Nehledě na to, že řidičů je celkově málo a nové se takhle nalákat určitě nepovede,“ myslí si.

Jiný řidič, který se redakci iDNES.cz sám ozval, má ale jiný názor. „Spousta zaměstnanců se nezávisle na sobě sjednotila a na stěžovník psala svůj nesouhlas s nařízením. Někteří vtipnou a někteří vážnější formou,“ napsal. „Jiní namítali, že nebudou brát služby z volna nebo že přemýšlí že si najdou jinou práci či brigádu pokud DPMB znovu nezváží zrušení jejich nesmyslného zákazu,“ dodal.

Uvedl, že nikdo nikoho neurážel a dokonce se řidiči a řidičky i podepisovali. „Stěžovník může být anonymní ale vedení vidí osobní číslo řidiče a podle toho si dohledají jeho jméno,“ vysvětlil. Redakci iDNES.cz řidič poskytl některé vzkazy i vyjádření DPMB.

„Dobrý den, neuvažuje se v souvislosti s novým nařízením o reprodukci hudby se změnou názvu podniku na pohádkový název Půlnoční království!, kde byl pro změnu podobný, stejně absurdní, zákaz zpěvu,“ napsal jeden z řidičů na stěžovník. „Jezdím sedm let jako brigádník a po tomto zákazu budu uvažovat o tom, zda budu pokračovat i nadále,“ napsal další. „Děkuji za zákaz poslechu hudby. Toto je přesně ten impuls, který jsem potřeboval, abych konečně aktualizoval svůj životopis,“ stojí v dalším komentáři.

Dopravní podnik se s komentáři v aplikaci vypořádal po svém. Aplikaci pozastavil. „Vzhledem k tomu, že tato aplikace byla zneužívána k nevhodné komunikaci, vzájemným osobním útokům a ke zpochybňování rozhodnutí vedení společnosti, jsme nuceni momentálně provoz aplikace pozastavit a hledat novou platformu pro komunikaci s těmi, kteří ji smysluplně a korektně využívali,“ stojí ve vyjádření DPMB.

Opatření se vyvíjí, reaguje dopravní podnik

Hrozící konflikt se nicméně vedení DPMB snaží zažehnat. Situaci řeší jak s řidiči, tak s jejich odborovou organizací. „Nebereme to (polevení opatření) jako ústupek stížnostem, ale jako přirozený vývoj. Od začátku jsme mluvili o tom, že při množících se stížnostech cestujících bylo potřeba zasáhnout. Registrovali jsme i větší podíl nehod, zaviněných našimi řidiči, a tím i nárůst škod. Udělal se tedy nějaký krok a ten jsme nebrali za definitivní. Každá věc má svůj vývoj. My doufáme, že se jednáním dobereme k výsledku, který bude přijatelný jak pro zaměstnance, tak pro vedení,“ reagovala Hana Tomaštíková, mluvčí DPMB.

O tom, že by řidiči začali víc trvat na svých běžných službách a nechtěli by chodit do práce navíc, vedení dopravního podniku podle mluvčí již ví. „Registrujeme tyto hlasy. Jsou to hlasy jednotlivců. My jim váhu přikládáme, tak jako každému hlasu, ale je potřeba říct, že reakce řidičů jsou různé. Jak je jejich skupina rozmanitá, tak mají mezi sebou i víc názorů,“ uvedla Tomaštíková.

Mají se řidiči proti zákazu pouštění hudby a mluveného slova během jízdy bránit?

celkem hlasů: 10200
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 neděle 30. června 2024. Anketa je uzavřena.

Řidič oslovený redakcí iDNES.cz je jiného mínění. Na jednotky se podle něho počítají naopak ti jeho kolegové a kolegyně, kterým je ticho v kabině při řízení fuk.

Ještě víc ho ale dopaluje skutečnost, že restrikce dopadly na celou masu zaměstnanců, přestože neukáznění jsou podle jeho mínění také jen někteří z nich. „Slyšel jsem o kolegyni z nočního rozjezdu, jejíž hudba byla skutečně tak hlasitá, že cestujícím vadila. Uznávám, že takové příklady se najdou. Jsou ale ojedinělé, a na nás byl uplatněn princip kolektivní viny,“ hněvá se.

Selhalo naše vedení, zlobí se šofér

Že vůbec opatření o zákazu rádia vstoupilo v platnost, i když je od druhé poloviny tohoto týdne zmírněno, považuje oslovený řidič především za selhání vedení DPMB, respektive zaměstnaných techniků jízdy.

„To jsou zaměstnanci, kteří do vozů nastupují, ideálně bez vědomí řidiče, a kontrolují jeho práci. Styl jízdy, dodržování předpisů, jestli nejedeš jako prase a další. Je přece v jejich popisu práce, aby řidiče, který předpisy porušuje, třeba právě hlasitou hudbou, potrestali. Proč se vozí po všech, to sice tuším, protože ono je to jednodušší jedním škrtem tužky vyřešit všechno, ale je to nespravedlivé. Tihle lidé selhali, ne my,“ řekl.

Řidiči MHD si už hudbu nepustí. Cestující si stěžují, vysvětluje vedení zákaz

Trvá na tom, že většina řidičů a řidiček poslouchala rádio tak, že o něm cestující téměř nevěděli. „Když mě někdo střídal a jel pár zastávek se mnou, potvrdil mi, že sice nějaký zvuk slyší, ale ani nepozná, co za písničku hraje. Mně hudba dřív spíš pomáhala nevnímat rušivé hovory cestujících, o jejichž hlučně vyprávěné historky za jízdy opravdu nestojím,“ uvedl na podporu svého tvrzení.

Mluvčí Tomaštíková s ním opatrně souhlasí v tom, že řidičů, porušujících předpisy, jezdí menšina. Není však podle ní v možnostech techniků „vychytat“ je jednotlivě. „Ne vždy stěžovatelé z řad cestujících uvádějí informace přesné natolik, abychom mohli konfrontovat konkrétního zaměstnance. Někdy to možné je, někdy ne,“ vysvětluje Tomaštíková, proč opatření dopadlo plošně.

O tom, jaký má zákaz rádia za jízdy s cestujícími efekt, si brněnský řidič myslí svoje. Ze svých zkušeností prý ví, že hudba v kabinách řidičů na linkách brněnské MHD vyhrává dál. „Lidi na to kašlou, a že by někdo dostal pokutu, o tom jsem zatím neslyšel,“ přisadil si.

  • Nejčtenější

Umění v temném podzemí. Florenc na lince C rozkvetla okázalými barvami

7. července 2024  18:18

Vážení milovníci metra, seznamte se s výzdobou, která vás bude na Florenci na „céčku“ provázet...

Romantická krajina venkovské Libně. Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty

7. července 2024

Jen těžko uvěřit, že idylická venkovská krajina na obrázku je Libeň na začátku 19. století....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Krade se všude. V Německu kola, v Rakousku e-koloběžky, v Česku se bicykly ztrácí přímo z balkonu

8. července 2024  5:08

Policisté v Česku v posledních letech evidují průměrně asi 4,5 tisíce krádeží jízdních kol za rok....

Upřímná filmová zpověď abstinující alkoholičky, v hlavní roli zazáří Tereza Ramba

9. července 2024

Poslední sklenička, dnes už popáté. Každej se někdy napije, ne? Film Zápisník alkoholičky režiséra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Kaiser? Ale kdeže. Prořízlou hubu Policajta v Beverly hills na Netflixu stínuje Bart Simpson

12. července 2024

STRÁŽCE STREAMU Tu tu tutudututu tu tu tutudututu tutu tutu tutudututú! Axel Foley z Policajta v Beverly Hills je,...

V Příkazech na Olomoucku hořelo v bytovém domě, jeden člověk zraněn

14. července 2024  17:44

Požár v prvním patře bytového domu likvidovali dnes odpoledne hasiči v Příkazech na Olomoucku....

U Olomouce hořel bytový dům, jeden člověk se nadýchal kouře. Škoda je v milionech

14. července 2024  19:12

Požár v prvním patře bytového domu likvidovali v neděli odpoledne hasiči v Příkazech na Olomoucku....

Javoříčko na Olomoucku chystá charitativní gastrofestival Gulášobraní

14. července 2024  17:24

Nejméně osm druhů kotlíkových gulášů provoní příští sobotu přírodní areál Nové Javoříčko na...

Tisíce lidí přijely na tradiční Klatovskou pouť, jednu ze tří největších v kraji

14. července 2024  16:34

Tisíce lidí přijely o víkendu na tradiční Klatovskou pouť, jednu ze tří největších v Plzeňském...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!