Muzeum města Brna připravilo svou první virtuální výstavu tvořenou kolorovanými fotografiemi Brna z 19. a začátku 20. století. Podobně jako další instituce se tak snaží otevírat své sbírky lidem, kteří nemohou nebo nechtějí navštívit muzejní budovy. On-line výstavy má na svém webu například Národní muzeum v Praze, pravidelně je vytváří také archiv Národního divadla Brno. Mnohé instituce, včetně Moravské galerie, usilují o kompletní digitalizaci svých fondů.
Pro Muzeum města Brna je virtuální výstava dalším krokem v modernizaci a zpřístupňování sbírek. "Osobní návštěva galerie nebo stálých expozic je samozřejmě nenahraditelná, ale věříme, že takováto ochutnávka může být tím, co nakonec váhající přesvědčí k návštěvě," uvedl ředitel muzea Zbyněk Šolc.
"Jako první počin ve světě digitálního muzejnictví jsme zvolili zveřejnění nového přírůstku do sbírek z loňského roku. Jedná se o soubor 74 originálně kolorovaných fotografií města Brna, které původně pocházejí z rodinné sbírky českého historika fotografie Pavla Scheuflera. Velmi pečlivě provedené kolorování dodává snímkům mimořádný nádech reality a zároveň nostalgie," řekl kurátor Petr Vachůt. Sbírka vznikla až ve 20. století, záběry jsou ale starší. Zachycují architekturu, brněnská zákoutí i každodenní život.
Archiv Národního divadla Brno momentálně nabízí e-výstavu věnovanou opernímu pěvci Vilému Přibylovi. Začala v dubnu, kdy uplynulo 100 let od Přibylova narození, a potrvá do srpna. Tvoří ji hlavně divadelní fotografie. Další výstavy archiv připravuje o režisérovi Evženu Sokolovském a pěvkyni Soně Červené.
V on-line katalogu Moravské galerie v Brně je nyní více než 237.000 položek. Umožňuje snadné vyhledávání a většina záznamů obsahuje také fotografickou dokumentaci. Jako samostatnou kolekci galerie nabízí digitální archiv negativů fotografky Dagmar Hochové.