Památkově chráněná vila Wittal v Hroznové ulici v Brně od dnešního dne spadá pod správu Muzea města Brna. To už se stará o vilu Tugendhat i Arnoldovu vilu v Černých polích. Muzeum nyní začne připravovat žádost o dotaci na opravu vily z norských fondů a také projektovou dokumentaci k této opravě, uvedl při slavnostním převzetí vily ředitel muzea Zbyněk Šolc.
"Aktuálně díky příspěvku města připravujeme jednak žádost o dotaci z norských fondů, ale také projektovou dokumentaci celé rekonstrukce. Pokud půjde vše podle plánu, mohlo by být hotovo v roce 2028," uvedl Šolc. Po skončení oprav bude ve vile sídlit Centrum židovské kultury Štetl.
Vila postavená podle návrhu architekta Heinricha Bluma v roce 1932 pro židovskou rodinu Wittalových je navržena podle principů funkcionalismu s prvky organického pojetí. Rodina dům neobývala dlouho, po nacistické okupaci byla budova zabavena, byla do ní vnucena správa a sídlilo v ní gestapo. Po válce firmu bratrů Wittalových, která se zabývala textilní výrobou, spolu s vilou zabavili komunisté a budova sloužila městu jako reprezentační prostor.
Dosud vilu spravovala městská část Brno-střed, brněnští radní v srpnu rozhodli o jejím převodu do majetku muzea. Zároveň schválili investiční příspěvek 7,1 milionu korun na přípravu projektové dokumentace pro stavební povolení a pro provedení stavby, které jsou potřebné pro žádost o dotaci. Město také přispěje muzeu 272.000 korun na zabezpečení objektu a zahrady a jejich údržbu a také na podání žádosti a přípravu dokumentace pro dotaci z norských fondů.