Mezi překákami postavenými v jízdárně Veterinární univerzity Brno se dnes utkali vozatajové z celé republiky. Na závodech koňských spřeení startovalo 40 jezdců. Letitá tradice přinesla soutě jednospřeí, dvouspřeí i nejnáročnějích čtyřspřeí. Součástí bylo také pony spřeení či dětská kategorie. Právě mladých jezdců přibývá, váeň pro vozatajství jim předávají rodiče, řekla ČTK hlavní organizátorka a přednostka kliniky chorob koní Markéta Sedlinská. Akci tradičně přihlíí kolem 200 lidí.
Závodníci museli s vozem zapřaeným za koně projet slalom mezi překákami. Takovému výkonu předchází značná příprava. "Závody spřeení jsou jednou z nejnáročnějích disciplín. A to jak z hlediska financí, protoe vybavení je velmi drahé, tak času. Koně musí být ovladatelní, klidní a ochotní. Nejčastěji jsou zastoupeni četí teplokrevníci, hodí se i lipické, starokladrubské nebo fríské koně. Zapřahat se začínají, kdy mají kolem tří, čtyř let a výcvik je dokončený asi po třech letech," uvedla Sedlinská.
Důleitá je i osobnost kočího. "Musí mít cit pro spolupráci s koněm, vědět, co vyaduje a naučit se pouívat pomůcky a pobídky tak, aby ho nemátl. Je to hodně o tom, jak kočí rozumí se zvířaty," poznamenala organizátorka. Nadení v této zálibě se mnohdy předává v rodině, vhodné je i pro ty, kteří mají koně rádi, ale nechtějí na nich jezdit. "Můe to být třeba z důvodu věku ale i z jiných. Spousta lidí má ke koním vztah, pořídí si kočár a zdokonaluje se v harmonii se zvířetem," dodala.
Univerzita, která sama vlastní deset koní, nechala před několika lety jízdárnu upravit do podoby z dob první republiky. Kromě kurzů vozatajství slouí předmětům, při nich se studenti učí, jak mají zacházet s koňmi či jak na nich jezdit. "Důleitý je program welfare koní, kde se soustředíme na to, co je pro koně přirozené, jak se chovají, kdy se necítí dobře. Pokud se studenti stanou koňským veterinářem nebo jeho asistentem, je důleité, aby byli vzdělání minimálně jako koňáci, kteří s koňmi ijí a jsou s jejich chováním dobře obeznámeni," řekla Sedlinská.
Koňský veterinární lékař je podle ní specializace, která sice není pro kadého, ale je vysoce ceněná. Vnímá, e někteří studenti se koňů bojí, jedná se o náročnou práci venku a za jakéhokoliv počasí. V Česku ije okolo 100.000 koní, přičem větina u drobnějích chovatelů. Veterináře je pak obtíné sehnat třeba na severu Čech či Moravy, doplnila Sedlinská.