Loni otevřený Památník holokaustu Romů a Sintů v Letech na Písecku se připravuje na novou sezonu. Návštěvnické centrum se stálou expozicí otevře po zimě 3. dubna. Lidé se mohou v ten den zdarma zúčastnit komentované prohlídky. Den před tím otevře i památník v Hodoníně u Kunštátu, kde jsou při té příležitosti na první dubnovou sobotu naplánované přednášky provázané s novou výstavou Školákem ve válečných letech. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo brněnské Muzeum romské kultury, které památníky spravuje.
V Letech si mohli v zimě návštěvníci bez omezení projít venkovní areál, kde jsou umístěné informační panely, navštívit pietní kruh se jmény vězněných letského koncentračního tábora či uctít památku obětí na přilehlém nouzovém pohřebišti. Hlavní návštěvnická sezona začne ve čtvrtek 3. dubna. Tradiční pietní shromáždění k uctění památky obětí tábora je naplánované na 11. května.
V Hodoníně otevře památník 2. dubna. Následně je v sobotu v plánu série dvou přednášek úzce spojených s novou výstavou věnovanou vzdělávání v protektorátu. "V první zmíní Magdaléna Šustová zintenzivnění výuky německého jazyka, zastavení výuky dějepisu, okleštění výuky české literatury, nedostatek uhlí, zábory školních budov, uzavření českých vysokých škol i dalekosáhlé důsledky redukce školské sítě a omezení přístupu česky mluvícího obyvatelstva ke vzdělání a vyloučení některých menšin, Židů a Romů, ze vzdělávacího procesu," uvedla mluvčí muzea Karolina Spielmannová
Ve druhé přednášce představí Jakub Seiner osobnost laického kazatele, publicisty a sociálního pracovníka Přemysla Pittera. Ve známost vešel zejména tím, že za druhé světové války a těsně po ní pomáhal židovským a německých dětem.
Kromě expozice Školákem ve válečných letech bude i letos k vidění výstava Příběhy přeživších, která formou biografických medailonků prezentuje osudy přeživších holokaustu Romů a Sintů. Přibližuje rasové pronásledování i dlouholeté úsilí o vybudování důstojného pamětního místa. Hodonínský památník je autentické místo, kde v letech 1942 až 1943 fungoval protektorátní tzv. cikánský tábor. Fakticky šlo o tábor koncentrační, kde byly nuceně vězněny celé rodiny moravských a českých Romů a Sintů před transportem do koncentračního a vyhlazovacího tábora v Auschwitz II-Birkenau.