Evakuace Nemocnice Milosrdných bratří v Brně skončila. Po 17:00 odjel poslední pacient, informovala mluvčí Andrea Šromová. Převoz pacientů do jiných zařízeních v Brně a na jižní Moravě začal v pátek, dotkl se více než 180 pacientů. Důvodem byla obava, že se do areálu dostane voda. Ředitel nemocnice Pavel Piler v poledne novinářům řekl, že šlo o těžké rozhodování, avšak nemocnice se ocitla v bezprostředním ohrožení. Při převozech pacientů pomáhala záchranná služba i hasiči.
"Nemocnice je nyní uzavřena a na jednotlivých odděleních zůstává sloužící personál v pohotovosti. Třeba kdyby potřebovaly jiné nemocnice," uvedla Šromová. Městské zařízení leží v záplavovém území u Svratky, jejíž hladina stoupá. Neměla by se sice vylít z koryta, nicméně může kanalizací vystoupat do suterénu, kde je zdroj elektřiny.
Personál nemocnice podle Pilera dělá vše proto, aby voda nenapáchala ani škody na majetku. Ohrožené prostory v suterénu jsou proto vyklizené. Převozy pacientů začaly v pátek, nejprve se dotkly těch ve vážnějším stavu. Sanitky je převezly buď do některé z brněnských fakultních nemocnic, nebo na kliniku SurGal. Dnes hasiči a zdravotníci rozváželi pacienty například do Blanska, Letovic, Tišnova, Ivančic, Vyškova či Boskovic.
Řeky Svratka i Svitava jsou v Brně na druhém stupni povodňové aktivity. Zvýšené hladiny řek ohrožují také Vojenskou nemocnici v Brně, která leží u Svitavy, a břeclavskou nemocnici, která je u Dyje. Vojenská nemocnice přesunula drahé přístroje a vybavení do vyšších prostor budovy, připravila zábrany z pytlů a posílila personál. "Pravidelně kontrolujeme stav spodní vody, situace zatím evakuaci nevyžaduje. Zavřeli jsme ale urgentní příjem," řekl ČTK ředitel Petr Král.
Mluvčí krajské nemocnice v Břeclavi Eliška Windová ČTK napsala, že dosud přijímají pouze preventivní opatření. "Pacienty nepřekládáme, nicméně ty, kteří nevyžadují akutní péči, postupně propouštíme domů," doplnila.