Počet kybernetických incidentů v Česku se v září proti červenci či srpnu podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) snížil. Úřad jich evidoval 21, což je zhruba roční průměr. V červenci jich evidoval 32 a v srpnu o jeden méně. NÚKIB o tom dnes informoval na svém webu.
Z 21 v září evidovaných kybernetických incidentů spadal jeden do kategorie významné, zbylé úřad posoudil jako méně významné. Neevidoval žádný velmi významný incident, poslední zaznamenal loni v září.
I nadále hlavní kategorií kybernetických incidentů zůstává dostupnost, respektive nedostupnost služby. "V září ji však tvořily zejména incidenty spojené s technickou závadou, v některých případech ve spojitosti s výpadky elektrických dodávek během záplav či přímo jejich vlivem," uvedl úřad.
NÚKIB evidoval i pět tzv. DDoS útoků. Při DDoS útoku počítače ovládané hackery zahltí napadený server velkým počtem dotazů, a tím ho vyřadí z provozu. Tento způsob patří k jednomu z nejčastěji používaných typů útoků v kybernetické válce paralelní s konfliktem na Ukrajině, kterou napadla ruská armáda předloni v únoru.
Osm incidentů spadalo do kategorie informační bezpečnost, přičemž tři z nich představovaly takzvané ransomwarové útoky. Při nich škodlivý software zablokuje data na napadeném počítači a požaduje peníze za odblokování. Dále se jednalo například o zneužití přihlašovacích údajů do informačního systému a také o různé úniky interních dat.
Loni NÚKIB evidoval rekordní počet kybernetických útoků, a to 262. Oproti roku 2022 se 146 útoky to byl skoro dvojnásobek. Příčinou nárůstu byly především opakované vlny DDoS útoků vedené proruskými skupinami hackerů. Letos NÚKIB zatím eviduje nejvíce kybernetických incidentů o prázdninových měsících.