Vítězem letošního ročníku soutěže Cena za krajinu v Jihomoravském kraji v kategorii komplexních projektů se stala revitalizace lokálního biocentra v Běhařovicích na Znojemsku. V kategorii jednotlivých opatření uspěl Povodňový park Svratka nad Židlochovicemi. Regionální ocenění v tematicky úzce spojené celorepublikové soutěži Adapterra Awards získal projekt rozšíření podniku na výrobu čaje Sonnentor o ekologickou budovu Solis v Čejkovicích na Hodonínsku. Výsledky dnes na tiskové konferenci oznámili představitelé Jihomoravského kraje společně s Nadací Partnerství.
V Běhařovicích se podařilo do krajiny vrátit život. "Biocentrum Za kostelem bylo vždy významným útočištěm pro ptáky a jinou faunu. Kvůli vymizení vodních ploch a napřímenému korytu potoka Křepičky začala krajina strádat výkyvy počasí, povodněmi a suchem," uvedla starostka Běhařovic Iveta Moudrá (Občané Běhařovic). Městys vrátil potok do původního koryta, vytvořil osm mokřadů, vodní nádrž a vysázel zhruba 400 nových stromů. Díky tomu vzniklo místo k vycházkám, odpočinku nebo pozorování zvířat, kterým se podle starostky v biocentru daří.
Vítězem hlasování veřejnosti se stal projekt s názvem Návrat tradičního udržitelného hospodaření v srdci Bzenecké Doubravy na Hodonínsku. "Jsme jedna z nejteplejších a nejsušších oblastí republiky. Vytvořili jsme pastvinu pro ovce, máme sedm hektarů sadů, pěstujeme zeleninu a do budoucna chceme vybudovat také rybník," popsal tvůrce projektu Miroslav Blahušek.
V kategorii jednotlivých opatření převzal ocenění starosta Židlochovic Jan Vitula (Vaše Židlochovice). "Projekt povodňového parku je ukázkou toho, jak by krajina v okolí řek mohla vypadat i jinde v našem kraji," uvedl Vitula. Účelem podle něj není pouze zadržení většího množství vody v území, ale také zlepšení biodiverzity a rozšíření plochy pro rekreaci. Projekt nadchl také 20 okolních obcí, se kterými se Vitula dohodl na společném projektu, který zahrne vodní toky v jejich katastrech.
V regionálním kole Adapterra Awards se na první příčce umístil projekt rozšíření firmy Sonnentor, která se zabývá zpracováním čajů, koření a bylin z ekologického zemědělství. Podnik postavil ekologickou budovu Solis. Porota na vítězném projektu ocenila především komplexní řešení firemního areálu a udržitelný způsob podnikání v mnoha směrech - energie z vlastních zdrojů, podpora malých zemědělců nebo akumulace a využití dešťové vody.
Cílem obou soutěží je upozornit na příklady dobré praxe, jak se lze adaptovat na klimatickou změnu, a oceňování těch, kteří se o krajinu starají. Vítěze Ceny za krajinu letos porota vybrala z 15 přihlášených projektů. Aktuálně mohou lidé podpořit jihomoravské projekty také v celostátním kole Adapterra Awards, kde se hlasy sbírají až do poloviny října.