Odškodné za protiprávní sterilizace provází ze strany ministerstva zdravotnictví i ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) stále řada pochybení, uvedl dnes veřejný ochránce práv Stanislav Křeček na webu ombudsmana. Ministerstvo podle něj nestíhá žádosti vyřizovat ve lhůtě stanovené zákonem, rozhodování ministerstva podle něj také není v souladu s tím, jak případy odmítnutých žádostí hodnotí správní soudy. Ministerstvo podle něj navíc s ombudsmanem v poslední době nekomunikuje. Informoval o tom vládu.
"Zahájil jsem už víc než 60 šetření v případech žen, které u ministerstva neuspěly s žádostí o odškodnění. V polovině z nich se ale v posledním roce moje komunikace s ministerstvem zadrhla. Vládu jsem proto informoval, že od ledna nemám i přes urgence žádnou reakci na tři závěrečná stanoviska a čtrnáct zpráv o šetření a chybí mi i jakékoli prvotní informace o postupu ministerstva v dalších 13 případech," shrnul Křeček.
Už loni na podzim ombudsman informoval, že vyřizování žádostí o odškodnění provázejí průtahy a další pochybení. Ministerstvo slíbilo nápravu, ale situace se podle ombudsmana příliš nezlepšila. "Nevyřízené jsou i žádosti podané v dubnu roku 2023. Přitom rozhodnutí má podle zákona padnout nejpozději do šedesáti dnů. Ministerstvo je tak i v několikaměsíčním prodlení a porušuje zákon," uvedl ombudsman.
Ministerstvo průtahy podle něj omlouvá velkým množstvím žádostí, malým počtem pracovníků i tím, že žádosti obsahují chyby, a v nejednoznačných případech je potřeba odborné posouzení zdravotnické dokumentace. S tím ombudsman nesouhlasí. "Ve spisových dokumentacích stěžovatelek jsem nenalezl, že by jejich žádosti byly vadné anebo je ministerstvo považovalo za případy medicínsky složité. Odborné posouzení zdravotnické dokumentace si ministerstvo v šetřených případech nevyžádalo vůbec," uvedl Křeček. Vyzval také ministra zdravotnictví, aby se ženám za průtahy omluvil a zajistil vyřízení žádostí z roku 2023 v co nejkratší době.
O odškodnění podle zákona mohou oběti žádat od předloňska. Mají na to čas do konce letošního roku. Ženy, které zákrok podstoupily mezi 1. červencem 1966 a 31. březnem 2012 bez svobodného rozhodnutí a informací o dopadech, mohou od státu získat 300.000 korun.
V první polovině srpna mluvčí ministerstva Ondřej Jakob na dotaz ČTK uvedl, že ministerstvo zdravotnictví vyplatilo od začátku roku 2022 na odškodněních za nezákonné sterilizace přes 188 milionů korun. Odškodné 300.000 korun přiznalo 629 ženám z 1296 vyřízených žádostí, dalších 616 žádostí ještě řeší a zhruba 30 případy se zabývá soud.
S podezřením na nucené sterilizace, především romských žen, přišlo v roce 2004 Evropské centrum pro práva Romů (ERRC). Desítky žen se pak přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily také na soudy. Vládní výbor proti mučení navrhl zavést odškodné už v roce 2006. V roce 2009 se pak za protiprávní zákroky tehdejší kabinet omluvil.