Brněnská společnost OHB Czechspace v těchto dnech dokončuje montáž testovacího prachového štítu na satelit Comet Interceptor. Satelit bude zkoumat kometu neovlivněnou Sluncem, potřebuje tak ochranu před nebezpečným prachem z tohoto vesmírného tělesa, řekl novinářům Roman Kaňa z týmu, který v OHB štít vytvořil a montuje.
"Jednotlivé vrstvy prachového štítu slouží k postupnému zpomalení a zachycení částic z komety, aby nepronikly k samotné družici. Na podobném principu funguje například konstrukce balistických vest. I malé částice pohybující se vysokou rychlostí mohou totiž zapříčinit poničení klíčových komponentů satelitu, jako jsou antény, solární panely nebo senzory a další přístroje nutné k provozu satelitu ve vesmíru," řekl Kaňa.
Mise Comet Interceptor má za úkol prozkoumat planetu, kterou vědci na Zemi dosud nepozorovali. Dosud byly zkoumány pouze komety, které mají oběžnou periodu nižší než 200 let a opakovaně se tak vrací do vnitřních oblastí Sluneční soustavy. Každý takový průlet komety kolem Slunce ale velmi ovlivňuje její vlastnosti a vzhled. Proto Evropská kosmická agentura (ESA) vybrala k realizaci misi Comet Interceptor, která bude zkoumat kometu neovlivněnou Sluncem.
OHB Czechspace má za úkol satelit vybavit právě protiprachovým štítem. V brněnském sídle firmy tak odborníci připevňují štít na testovací adaptérovou desku z hliníkové slitiny o rozměrech 140 krát 140 centimetrů. Celá konstrukce váží asi 180 kilogramů a po montáži je třeba ji dopravit do testovacích zařízení v Německu. Součástí testů bude také akustická zkouška, která má ověřit, zda je prachový štít schopen odolat zvukovým rázovým vlnám při startu nosné rakety.
Kromě protiprachového štítu se brněnská firma podílí také na konstrukci sondy se zaměřením na strukturální analýzu sendvičových panelů či držáků a podpěr a všech potřebných vložek a spojovacích prvků. Hlavní dodavatelem mise Comet Interceptor je OHB Italia. Družice by měla odstartovat v roce 2029.