Čtyři děti mladší tří let v současnosti žijí v jihomoravských dětských centrech. Třem z těchto dětí s nařízenou ústavní výchovou budou do konce prosince tři roky, jedno dvouleté dítě s těžkým zdravotním postižením je v zařízení na základě smlouvy se zákonnými zástupci. Změna systému, kdy od konce letošního roku nebude možné umisťovat děti ve věku do tří let do ústavní péče, tak na stávající děti v zařízeních v regionu zřejmě dopad mít nebude. Umocní však problém s nedostatečným počtem pěstounů. ČTK to řekly Martina Žídková z tiskového oddělení hejtmanství a Jarmila Bisomová z odboru sociálních věcí.
Jihomoravský kraj žádné kojenecké ústavy ani domovy dětí pro děti do tří let nezřizuje. Po Novém roce bude v kraji umístěné v zařízení pouze jedno dvouleté handicapované dítě. "Rodiče nechtějí, aby vyrůstala v ústavní péči, ale dlouhodobou péči o ni zatím nezvládají, berou si ji k sobě domů na propustky, absolvují různé kurzy první pomoci," uvedla šéfka oddělení sociálně-právní ochrany dětí a rodinné politiky Bisomová.
Ostatní děti ve zdravotnických zařízeních poskytujících péči pro děti do 18 let budou od příštího roku starší tří let. "U dětí v Chovánku se jedná až na jedno osmileté dítě o větší sourozenecké skupiny. Návrat do biologické rodiny není možný a pěstouni pro tyto sourozenecké skupiny v Česku nejsou. Děti zatím zůstávají v Chovánku i po Novém roce. V Krůčku Kyjov jsou čtyři děti se zdravotním handicapem. Nadále zůstávají v zařízení a stejně tak pět dětí - všechny starší šesti let - umístěné v LILA Otnice," dodala Bisomová.
Počty lidí, kteří vykonávající zprostředkovanou nebo příbuzenskou pěstounskou péči, se mění - například z důvodu zletilosti dítěte, návratu do biologické rodiny nebo s ohledem na zdravotní stav pěstounů. "Dle posledního výkazu k 31. prosinci 2023 bylo v Jihomoravském kraji v pěstounské péči 1074 dětí a 754 dětí v péči jiné osoby. Pěstounskou péči vykonávalo přibližně 850 rodin. Poslední roky o zařazení do evidence osob vhodných vykonávat pěstounskou péči žádá v kraji asi 30 osob. S ohledem na přirozený úbytek počtu pěstounů a poměrně vysoký počet dětí, které nemohou z jakýchkoliv důvodů vyrůstat ve své rodině, je to zcela nedostačující," sdělila Žídková.
Zrušením dětských domovů pro děti do tří let, takzvaných kojeneckých ústavů, a stanovením, že od ledna u dětí do dovršení tří let je vhodným výchovným prostředím pouze péče fyzické osoby, bude nedostatek pěstounů podle Žídkové ještě výraznější.
Bisomová doplnila, že bude pro všechny komplikovanější situaci ohrožených dětí této věkové kategorie řešit. "Jsou potřeba volní pěstouni na přechodnou dobu, dlouhodobí pěstouni, a především zvýšení efektivnosti práce služeb pro rodiny s dětmi při prevenci, aby nebylo nutné děti z péče rodičů odebírat. Pokud tato situace nastane a všichni přechodní pěstouni budou obsazeni, nastupuje režim neodkladné péče. Bohužel ale pouze na omezenou dobu," poznamenala.
Ke zvýšení počtu pěstounů má přispět novela, která zjednodušuje proces posuzování zájemců o pěstounství a upravuje podmínky pro organizace, které pěstounům pomáhají. Takzvané doprovázející organizace budou dostávat od ledna vyšší státní příspěvky. V případě podpory dlouhodobých pěstounů vzrostou podle novely z nynějších 59.400 korun na rok na 66.000 korun, v případě přechodných pěstounů na 72.000 korun. O 18.000 Kč navíc bude činit příspěvek v případě, že dlouhodobý nebo přechodný pěstoun pečuje o tři a více dětí nebo alespoň o jedno dítě s těžším zdravotním postižením.