metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 27 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

Na plovárně topili desetiletého kluka, napjatá situace ve Znojmě se vyostřuje

  14:12
Dlouhodobé problémy s Romy ve Znojmě gradují kvůli údajnému středečnímu napadení desetiletého chlapce na místní plovárně. Kvůli incidentu zasedla hned následující den bezpečnostní rada města, znovu pomáhá republiková policie a exstarosta svolává setkání s občany.
Městská plovárna Louka ve Znojmě. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Necháme si to líbit?,“ ptá se Znojmáků Pavel Vrána, otec desetiletého Martina napadeného podle něj Romy. Vyzývá všechny s podobnou zkušeností, ať je řeší udáním na městskou policii nebo na podatelnu města. „Čím víc, tím líp. Příště to může být vaše dítě!,“ apeluje na Facebooku a jeho příspěvek hojně řeší místní obyvatelé i politici. V něm veřejně sdílel dokument s vysvětlením, které podal strážníkům.

Vyplývá z něj, že jeho syn byl ve středu večer s kamarádem na městské plovárně Louka v jednom z bazénů, když k němu přistoupila skupinka romských dětí ve věku asi deset až čtrnáct let, které na něj zprvu plivaly. „Následně jej jeden z nich chytil kolem krku a další tři se mu snažili potopit hlavu pod vodu. To se jim na chvíli povedlo. Poté, co se syn vynořil z vody, začal volat o pomoc,“ popsal Vrána s tím, že romské děti utekly a jeho syn má po napadení pohmožděný krk a bolí jej záda.

„Na výše uvedené plovárně mi dalších zhruba deset dětí sdělilo, že tyto romské děti po nich také plivaly a úmyslně je topily,“ doplnil policistům do protokolu.

Že se strážníci incidentem skutečně zabývají, potvrdil pro iDNES.cz zástupce ředitele Jiří Novák. „Informace, které létají po Facebooku, jsou zveličené, důkladně proto prošetřujeme, jak to celé bylo a co se tam stalo. Zkoumáme kamerové záznamy a věc řešíme i s republikovou policií,“ přiblížil.

Znojmo se stává nebezpečným městem, tvrdí politici. Lidi děsí křik i potyčky

Starostka města Ivana Solařová (ANO) prý situaci řeší osobně od doby, kdy dostala hlášení o incidentu a s tatínkem napadeného Martina jsou v kontaktu. „Prohlédli jsme si kamerové záznamy a shromažďují se výpovědi dalších svědků. Jakmile bude situace prošetřena všemi složkami, budu informovat o závěrech,“ uvedla.

Společné policejní hlídky

Mezitím už také zasedla bezpečnostní rada Znojma. Z jednání vyplynulo, že do ulic znovu vyrazí společné hlídky městské a republikové policie. „Je to jeden z kroků, kterým chceme přispět k udržení pořádku a pocitu bezpečí v našem městě během letní sezony. V minulém roce se nám totiž tato forma spolupráce s Policií ČR velmi osvědčila. Hlídky se v příštích měsících zaměří na lokality s vyšší koncentrací lidí, zejména v centru,“ slíbila starostka.

Potíže s nepřizpůsobivými Romy. Ve Znojmě posilují hlídky a chystají nová opatření

Podle znojemského exstarosty Jakuba Malačky (Naše Znojmo) ale počínání města nestačí. Podle něj sice problém nemá jednoduché a rychlé řešení, ale nesmírně mu vadí absence empatie starostky a nulová snaha mírnit emoce na straně občanů, kteří mají pocit, že na ně politici kašlou.

Lidem, kteří ho sledují na sítích a mají zájem na řešení problému, navrhuje Malačka setkání. „Zkusme zmapovat, jak se toto konkrétně řešilo v jiných městech u nás i v zahraničí. Naše výstupy předložím na zastupitelstvu ve formě konkrétních návrhů a opět je budeme chtít prohlasovat, aby byla závazná, aby se z toho zase jen „nevykecalo do ztracena“,“ prohlásil s tím, že nechce dolovat laciné politické body.

Bezdoplatkové zóny neprošly

Zmínil také opatření, co navrhoval za dobu svého vládnutí - zavedení bezdoplatkové zóny, uplatňování principu třikrát a dost, změny vyhlášky v parcích a rovněž spolupráce mezi městskou a republikovou policií. „Byl jsem v Mostě, kde řešili žaloby na vlastníky soukromých nemovitostí, jejichž nájemníci se nechovali slušně. Tehdy jsem byl pro mnohé za rasistu a nynější vedení mluvilo vznosně o prevenci, protože jsem si dovolil téma zvednout a otevřeně pojmenovat, že tohle ve Znojmě nechceme, že jsme říkali na hrubý pytel, hrubá záplata,“ poznamenal Malačka.

Exstarosta Znojma se zbraní vpadl do šarvátky, skončil na policii

Starostka ale oponuje, že například bezdoplatkové zóny shodily nadřízené orgány, s policií spolupracují stejně jako s dalšími městy a byli nasazeni asistenti prevence kriminality. „A ano, pořád je to málo, právě proto se snažíme získat pro práci strážníka další, bohužel se to i přes náborovou kampaň nedaří,“ přiznala Solařová.

Jak dodala, ruku pro navýšení peněz pro podporu strážníků opozice nezvedla. „Na poslední schůzi zastupitelstva jsme schvalovali prostředky na navýšení odměn a na přesčasy, které si berou dobrovolně, aby mohly být pokryty všechny části Znojma včetně těch příměstských, a to ve dne v noci,“ uzavřela.

Pro přidání peněz policii Malačka podle svých slov nehlasoval, protože tento návrh byl součástí balíku dalších věcí týkajících se hospodařením města, s nimiž nesouhlasil.

  • Nejčtenější

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a...

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip....

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Jižní strahovská tribuna ožívá! Kulturní program na obřím stadionu je zdarma a bez registrace

16. července 2024  5:12

Bezplatné komentované prohlídky s průvodci, přednášky, debaty, filmové projekce i unikátní výstavy....

Muzeum na demarkační linii Rokycany má novinku - funkční maketu tanku Tiger I.

23. července 2024  17:30

Muzeum na demarkační linii Rokycany představuje jako novinku 27. sezony funkční maketu německého...

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

23. července 2024  18:02

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na...

Na velkou rekonstrukci budovy kina Varšava dostal Liberec jednu nabídku

23. července 2024  15:44

Na velkou rekonstrukci památkově chráněné budovy jednosálového kina Varšava dostal Liberec jednu...