První pitva na Moravě se odehrála před 430 lety, tedy 28. listopadu 1594, v oputěné kapli svatého těpána mučedníka vedle tehdejího pitálu malomocných. Kostelík u chorobince, zaloeného roku 1384 markrabětem Jotem v Brně na Křenové ulici, byl tehdy, jak patrno, ji zruen a pouíván asi jako márnice pitálu, uvedl Gustav Gellner v knize ivotopis lékaře Borbonia a výklad jeho deníků.
Dnes v těchto místech stojí pobočka Úřadu práce, v minulosti se tam nacházel i útulek pro staré a zchudlé měany nebo vojenský pitál.
Na rozdíl od té praské nebyla brněnská pitva tak mediálně sledovaná, proto se o ni nedochovalo tolik informací. Její přesný průběh i to, kdo přihlíel, zůstává tajemstvím. Z kroniky, do které o události udělal zápis městský radní a lékárník Georg Ludwig, se nicméně ví, e na stole tehdy skončila mladá sluebná brněnského prýmkaře Benjamina Hellera. Ten provozoval staré textilní řemeslo, které se zabývalo výrobou střapců, třásní, rozet a mnoha dalích ozdobných výrobků.
Lidé nám říkají, e jsme lepí pohřebáci, líčí patolog. Přitom pracuje s ivými |
ena svůj ivot pravděpodobně ukončila sama. Traduje se, e Heller se jí ujal u jako malé dívky, kdy její matka zemřela při porodu a otec odeel z města. Po Hellerově smrti se ji jeho manelka, která dívku neměla moc v lásce, pokusila provdat za bohatého mue, její srdce vak patřilo někomu jinému. Jejich vztahu nebylo přáno a vdova po prýmkaři mladou sluebnou obvinila z čarodějnictví. Aby se vyhnula soudu, skočila sama do studny. Její milý na památku prý nechal vyrobit sochu, která se dodnes nachází v samotném centru Brna v ulici Orlí na Domě u Kamenné panny.
Jiná verze nicméně popisuje dívčin osud odlině. Z nejasných důvodů jí prý setnul hlavu kat. o pitvě, kterou Grynaeus, bezpochyby jako první v Brně, provedl na mrtvole entiny, saté asi pro utracení plodu, nebo nekřtěňátka, uvádí Gellner.
Kadopádně zmíněný proveditel pitvy byl absolventem basilejské univerzity a ákem významného dánského anatoma a botanika Gasparda Bauhina. V Brně Grynaeus působil jako městský doktor a teprve v roce 1600 se přesunul do Olomouce, kde zůstal čtrnáct let a do své smrti.
Pitvalo se celé tělo, z vědeckých důvodů
A jak tehdy řezání do mrtvol vypadalo? Pitvy byly zaměřené spíe anatomicky, tedy ke zkoumání stavby lidského těla. Patologické nálezy, tedy choroby, se řeily spí přidrueně. To znamená, e se pitvalo opravdu celé tělo. Pouze v případech, kdy bylo třeba zjistit příčinu větinou násilné smrti, byla prováděna pitva, které se v dnení době říká soudní. Těch se ale za celé toto období uskutečnilo jen několik, spočítat by se daly na prstech. Církev to toti neviděla ráda, popisuje Miroslav Hirt z Ústavu soudního lékařství ve Fakultní nemocnici u svaté Anny.
Anatomické divadlo. První veřejná pitva v Čechách trvala čtyři dny |
V současné době se provádějí pitvy anatomické (zejména k výuce na vysokých kolách), patologicko-anatomické (k objasnění různých chorob a ověření správnosti léčení), zdravotní (ke zjiování příčiny úmrtí zemřelých mimo nemocnice) a ji zmíněné soudní (u lidí, u kterých vzniklo podezření, e smrt způsobil někdo jiný).
Ačkoliv nejslavnějí českou pitvu provedl Ján Jesenský v roce 1600 v praské Řečkově koleji na těle odsouzeného oběence, úplně první podrobně popsaný zákrok na naem území se připisuje Jakubovi Kamenickému u v roce 1555. V dopise svému příteli zmiňoval, e pitval mrtvolu člověka, který byl dlouho nemocen a zemřel vodnatelností. V české historii nicméně existují například i záznamy o pitvě krále Jiřího z Poděbrad, který zemřel v roce 1471