Rodiče, které se v současnosti vracejí po narození dítěte do práce, čelí mnohem větším změnám než v minulosti. Zatímco před deseti lety se i po šesti letech strávených doma s dětmi vraceli do prostředí, které se příliš nelišilo, dnes po šesti letech najdou podmínky citelně odlišné od těch, z nichž odcházeli. I proto by se měli sebevzdělávání a přípravě na návrat věnovat systematičtěji a delší dobu, řekla dnes na brněnském veletrhu ProDítě Alžběta Eli Axmann ze spolku O děti postaráno.
"Dnes se člověk obvykle vrátí na hybridní pracoviště, setká s jinými technickými nástroji, větší část práce je v angličtině, mítinky jsou on-line a čím dál víc je potřeba pracovat s umělou inteligencí. A za posledních šest let se také čtyřikrát změnil zákoník práce a pátá změna čeká na to, aby vešla v platnost. Změny byly radikální a zrychlují," uvedla Axmann.
Zatímco před deseti lety stačilo připravit se na návrat za pár týdnů, dnes to nestačí. "Je dobré mít někoho, kdo se v tom orientuje a může nabídnout pomoc," řekla Axmann, která je personalistkou. Její spolek rodičům, v drtivě většině matkám, s návratem do zaměstnání pomáhá.
Velmi vhodné je podle ní i na rodičovské dovolené komunikovat se zaměstnavatelem, pokud počítá s návratem. "Rodič by se měl zajímat o dění na pracovišti, být v kontaktu s kolegy, v případě možnosti se nabídnout na nějakou práci, kterou dokáže udělat," míní Axmann.
Za klíčové věci při přípravě na návrat považuje zdokonalovat si angličtinu, která se vyžaduje u čím dál většího množství pozic a její význam má nadále růst. Je třeba si osvojit také současné digitální nástroje. "Vhodné je založit si účet na gmailu, díky kterému můžete řadu nástrojů používat zdarma. Zaměstnavatelé to chtějí, ale setkávají se s tím, že je řada lidí neovládá," poznamenala Axmann. Hodí se mít v telefonu také aplikace, které pomáhají se vzděláváním a s nimiž je možné pracovat i v krátkých časových úsecích, kdy se rodič zrovna nemusí věnovat jiným povinnostem.
"Hlavně je potřeba se připravovat na to, co přijde a co se bude vyžadovat a ne na to, co se vyžaduje dnes, protože to za pár let platit nemusí," řekla Axmann. Tisíce pozic mají do roku 2030 sice zaniknout, ale ještě větší množství jiných má vzniknout.