„Statutární město Brno pozemky žadatelky potřebuje a žadatelka situaci vyhodnotila tak, že do budoucna potřebuje zajistit bydlení pro své děti. Z tohoto důvodu požádala o možnost směny pozemků za bytovou jednotku ve vlastnictví statutárního města Brna,“ stojí v důvodové zprávě k materiálu, který v úterý projednali brněnští zastupitelé.
Pozemky mají bezmála 2 500 metrů čtverečních a kromě části velkého městského okruhu s názvem Ostravská radiála a napojení na tamní silnice mimoúrovňovými křižovatkami vede kolem parcel Sabiny Jurečkové z Nebovid na Brněnsku také dnes nevyužívaná železniční vlečka do areálu spalovny. Tu chce ale město za 30 milionů korun obnovit.
Vedení Brna s návrhem směny souhlasilo, nechalo vypracovat znalecký posudek na zahrádky i byt. Znalec nakonec došel k sumě 6,5 milionu korun za pozemky, byt o rozloze zhruba 57 metrů čtverečních má podle posudku hodnotu o necelých 400 tisíc korun vyšší. Tuto částku žena doplatí.
„Město má nějakých 28 tisíc bytů, toto je jeden byt, to na nic nemá vliv. Neříkám tím však, že jsem z toho nadšený,“ sdělil brněnský radní pro oblast majetku Jiří Oliva (dříve SOCDEM).
Prvotní záměr už zastupitelé bez jakékoliv debaty napříč všemi stranami v brněnském zastupitelstvu schválili letos v březnu, v úterý se řešilo konkrétní znění smlouvy.
Pro směnu byl tehdy i opoziční zastupitel SPD Jiří Kment, který však v úterý najednou obrátil a mluvil o nebezpečnému precedentu. „Každý, kdo by teď chtěl směňovat s městem své nemovitosti, by si mohl říct o městský byt,“ prohlásil s tím, že bytů v majetku Brna je málo. Oliva tyto obavy nesdílí.
Proti směně byl nejen Kment, ale i další jeho kolegové, popřípadě se zdrželi. Pro směnu nehlasovali ani opoziční Piráti nebo někteří další jednotlivci. Většinou 32 z 55 hlasů však politici směnu schválili.






















