Až 250 seniorů může najít nový domov v Rezidenci Cézava v Újezdu u Brna na Brněnsku. Komplex složený z bytové části a domova se zvláštním režimem se tam otevřel v červenci. Nyní je obsazený přibližně ze třetiny, další místa jsou rezervovaná. Plný by měl být komplex podle předpokladu v zimě. Rezidenci stavěla od roku 2020 investiční skupina SUR LIE. Náklady dosahují téměř tři čtvrtě miliardy korun, přičemž vše je financované ze soukromých peněz. Novinářům to při dnešním představení projektu řekl mediální zástupce investora Jakub Schneider.
Soběstačným seniorům poslouží byty, dalších 150 míst je připraveno pro klienty s Alzheimerovou chorobou nebo jinými kognitivními poruchami. O ně se postará tým společnosti Senior Komplex, který již v Česku provozuje pět podobných zařízení. Kombinaci samostatného bydlení a domova se zvláštním režimem využívají třeba manželské páry, kdy jeden z manželů potřebuje kvůli komplikacím s demencí celodenní péči, zatímco druhý z partnerů, který je v dobré kondici, bydlí v samostatném bytě.
Nájemné v bytech začíná na 17.000 korunách za měsíc. V ceně jsou i náklady za energie a vodu. "Co je nevyčíslitelné, ale velmi důležité, je také pomoc s drobnými problémy, kterých je každý den několik. Nájmy chceme držet tak, abychom z nich zvládli zaplatit provoz a výstavbu a zároveň umožnili co nejširšímu spektru klientů na byty dosáhnout," uvedl Schneider. Náklady na bydlení v domově se zvláštním režimem jsou podle něj vyšší. Společnost Senior Komplex je vyčísluje individuálně podle stavu klienta a množství péče, kterou vyžaduje, dodal.
Jedním z cílů rezidence je nabídnout starším lidem příležitosti pro setkávání a společné trávení času. Vedení komplexu pro klienty připravuje cvičení, tvůrčí aktivity nebo výlety. "Rezidenci Cézava vnímáme jako investici s velkým přesahem do života seniorů. Na rozdíl od běžného domova důchodců má u nás každý klient svůj byt, žije si, jak byl zvyklý dříve ve svém soukromí, a zároveň je součástí velkého společenství lidí z Cézavy, tedy mezi novými přáteli, které zde najde," uvedl jednatel rezidence a investor skupiny SUR LIE Petr Prokůpek.
Skupina projekt v místě, kde býval brownfield, připravovala asi deset let. Stavět začala v roce 2020. Práce komplikovala koronavirová pandemie, avšak největším zásahem byla energetická krize na jaře 2022. "Ukázalo se, že provozovat budovu závislou na dodávkách zemního plynu je do budoucna nestabilní, změnili jsme proto energetický koncept stavby," připomněl Prokůpek. Součástí systému vytápění je tak šest kilometrů hlubinných vrtů a dvě tepelná čerpadla. Elektrickou energii areál získává pomocí fotovoltaické elektrárny a následně s ní lépe hospodaří díky velké baterii. Skoro polovina elektřiny potřebné na provoz se vyrobí přímo na místě.
Kapacita v domovech pro seniory je na jižní Moravě dlouhodobě nedostatečná. V roce 2022 jihomoravské domovy podle Českého statistického úřadu neuspokojily 3500 žádostí o umístění do zařízení a domovy se zvláštním režimem 3508 žádostí. V budoucnu kapacity rozšíří krajské S-centrum v Hodoníně. Po obnově nabídne lůžka pro 120 klientů. V provozu by znovu mělo být v první polovině roku 2026. Vedle toho kraj plánuje nové zařízení až pro 70 seniorů ve Veselí nad Moravou.
Jihomoravský kraj zřizuje 13 příspěvkových organizací, které poskytují 20 domovů se zvláštním režimem a 13 domovů pro seniory. Vedle kraje zřizují na jižní Moravě pobytové sociální služby pro seniory i města nebo nestátní sektor. Ostatní poskytovatelé nabízejí 28 domovů se zvláštním režimem a 28 domovů pro seniory, doplnila Martina Žídková z krajského úřadu.