Na zvýšení mediální gramotnosti u menších dětí se ve své nové knize zaměřil brněnský spolek Fakescape, jenž několik let usiluje o zlepšení kritického myšlení ve společnosti. Kniha Záhada ztracených médií má za cíl pomoct dětem orientovat se v informacích na internetu a nabízí i rady týkající se třeba situace, kdy dítě narazí na nevhodný obsah, jako je pornografie či kyberšikana. Součástí jsou diskuzní okénka a přáním autorů je, aby témata v knize podporovala komunikaci mezi dětmi a rodiči. ČTK to dnes řekla ředitelka organizace Fakescape Tereza Kráčmarová.
"Děti už odmalička přicházejí do kontaktu s technologiemi a bohužel ne vždy s nimi rodiče o bezpečném užívání mluví," uvedla Kráčmarová, jež se na tvorbě také podílela.
Kniha je určená pro děti od šesti let. Podle ředitelky ale může být přínosem i pro menší děti, kterým ji budou číst rodiče. "I když děti ještě samy nepoužívají sociální sítě a nejsou aktivními, co se vyhledávání na internetu týče, může na ně někde něco vyskočit. Kromě toho samozřejmě chceme, aby měly základ do budoucna, a než vstoupí do on-line světa, aby znaly jeho rizika i příležitosti. Je důležité, aby to věděli i rodiče," dodala.
Příběh knihy sleduje dobrodružství dětí Oldy a Matyldy, kteří se vydávají vyřešit záhadu zmizelých médií. Příběhem se prolínají témata jako tvorba falešné zprávy, digitální stopa, kyberšikana, umělá inteligence nebo reklamy a influenceři. "Obzvláště se mi líbí kapitola týkající se médií. Je v ní průřez domem a v každé místnosti sedí jiný člen rodiny, jenž přijímá informace z různých zdrojů. Snažíme se tím ukázat, že nás informace obklopují a je třeba ověřovat je a kriticky o nich přemýšlet," řekla Kráčmarová. Kniha nabízí také podněty k diskusi. Interaktivní část vyžaduje zapojení rodičů, případně jiných dospělých.