Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) loni za kartelové dohody, určování cen, zneužití dominantního postavení a další pochybení narušující hospodářskou soutěž uložil pokuty ve výši 345 milionů korun. Ve srovnání s rokem 2023 je to o 77 milionů korun více. Úřad zahájil celkem 71 správních řízení a vydal 77 rozhodnutí týkajících se hospodářské soutěže, z čehož 65 se týkalo fúzí, tedy spojování firem. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou úřad zveřejnil na svém webu.
Zakázaných dohod se týkalo 11 rozhodnutí, z toho šest se týkalo takzvaných horizontálních dohod, tedy kartelů. Za kartelové dohody firem uložil úřad pokuty 19 milionů korun. Nejvyšší pokuta za tento typ dohody, kdy firmy koordinují své nabídky ve veřejných zakázkách, byla 7,4 milionu korun za kartel stavebních firem při zakázkách Správy železnic zadávaných v roce 2015.
Výrazně vyšší pokuty loni ukládat ÚOHS za takzvané vertikální dohody, týkající se zejména určování cen. Úřad vydal pět rozhodnutí, kterými uložil pokuty v celkové výši 326,5 milionu korun. Nejvyšší postih dostala společnost Electrolux, a to 125 milionů korun, za určování cen za další prodej jejích výrobků.
Antimonopolní úřad dokončil i další velká řízení týkající se vertikálních dohod o určování cen, další rozhodnutí se týkala například prodeje krmiv pro domácí zvířata.
"Úřad současně zahájil další čtyři řízení o zakázaných dohodách, celkem má rozpracovaných 17 případů. Zahájil také tři řízení o zneužití dominantního postavení," uvedl ÚOHS ve výroční zprávě.
Upozornil, že naprostá většina rozhodnutí týkajících se hospodářské soutěže byla ukončena v první instanci poté, co provinilá firma využila procedury narovnání a s úřadem spolupracovala.
Z celkového počtu 65 rozhodnutí týkajících se spojování firem, bylo 50 vydáno ve zjednodušeném řízení, 13 v klasickém řízení a ve dvou případech povolil ÚOHS spojení až po splnění podmínek, které měly zajistit efektivní hospodářskou soutěž v souvisejících oborech. Těmito dvěma fúzemi byl odkup Noridc Telecom skupinou PPF prostřednictvím operátora O2 a nákup chomutovské teplárny Actherm skupinou ČEZ.
ÚOHS musel svá rozhodnutí z oboru veřejné soutěže obhajovat i před soudy. Krajský soud v Brně vydal 17 rozsudků týkajících se rozhodnutí ÚOHS, ve 12 případech rozhodnutí potvrdil, v pěti případech jej zrušil. Nejvyšší správní soud rozhodoval o devíti kasačních stížnostech, v sedmi případech vyslyšel argumenty ÚOHS.