Ústavní soud (ÚS) se dnes vyjádří k tomu, zda právní úprava platů soudců nediskriminuje některé ženy a rodičky mezi nimi. Zabýval se návrhem Obvodního soudu pro Prahu 10 na zrušení části platového zákona. Obvodní soud označil nynější úpravu za svévoli zákonodárce. Návrhem se zabývalo plénum, tedy sbor všech ústavních soudců a soudkyň, výsledek dnes vyhlásí soudkyně zpravodajka Veronika Křesťanová.
Doba čerpání mateřské a rodičovské dovolené se započítává do rozhodné doby pro stanovení koeficientu určujícího výši soudcovského platu. U soudců s druhým platovým koeficientem, tedy mezi šestým a osmým rokem právní praxe, však právní úprava současně podmiňuje postup do třetího koeficientu třemi lety výkonu funkce soudce. Mateřskou a rodičovskou dovolenou do těchto tří let započíst nelze.
U právníků, kteří se soudci stávají až po osmi a více letech praxe, při tom nemá mateřská a rodičovská dovolená žádný vliv na růst platu a započítává se bez výjimek. Právní úprava tak negativně dopadá na omezený okruh lidí, typicky na začínající soudkyně, které záhy nastoupí na mateřskou a rodičovskou dovolenou.