Brněnské publikum dostane příležitost vyslechnout slavnou Figarovu svatbu tak, jak zněla současníkům Wolfganga Amadea Mozarta. Národní divadlo Brno na nové inscenaci spolupracuje s orchestrem Collegium 1704, který hraje na barokní nástroje. Premiéra bude 22. března v Janáčkově divadle, oznámila dnes ČTK Adéla Biravská z marketingu operního souboru.
"Figarovu svatbu hrajeme v Brně téměř v té původní podobě bez škrtů a důvěřujeme autorům. Velkou výzvou je co nejlépe posloužit Mozartově hudbě, protože si myslím, že u Mozarta platí v nejvyšší míře ono rčení, že tam není nota vedle, každý detail má svůj smysl a z ruky génia Mozarta je nezaměnitelný a domnívám se, že i nezměnitelný," uvedl dirigent Václav Luks.
Figarova svatba je populární nejen díky Mozartově hudbě, ale také díky téměř činohernímu libretu, které vychází ze stejnojmenné hry francouzského dramatika Pierra de Beaumarchais. Libretista Lorenzo da Ponte dodal příběhu další vrstvy a zaměřil se více na vztahy uvnitř rodinného kruhu na zámku hraběte Almavivy.
"Naše nová inscenace se dotýká křehkých milostných vztahů, věřím, že si divák najde v každé postavě to své, a to s lehkostí a energičností Mozartovy hudby, ve výpravné inscenaci hrající si s kouzly divadla," řekl režisér Jiří Heřman.
V roli Figara alternují bratři Roman a Tadeáš Hozovi s Janem Štávou. V úloze Zuzanky se představí Andrea Široká a Doubravka Novotná, Almavivu budou zpívat Luigi de Donato a Svatopluk Sem, v roli Hraběnky účinkují Simona Šaturová a Pavla Vykopalová. Jako Cherubín vystoupí Maayan Licht, který bude alternovat s Václavou Krejčí Houskovou. Publikum tak může srovnat, jak Cherubínův part zvládne jednak pěvec se sopránovým rozsahem, jednak pěvkyně.
Národní divadlo Brno plánuje s orchestrem Collegium 1704 ještě tři reprízy v březnu a dvě v dubnu. V příští sezoně hudební složku inscenace převezme operní orchestr Národního divadla Brno.