Kvalita vody v Brněnské přehradě se v koupališti Rakovec zhoršila natolik, že je nevhodná ke koupání. Rizikové pro některé skupiny může být koupání také ve zbylých čtyřech koupalištích, kterými jsou Kozí horka, Osada, Rokle a Sokolské koupaliště. Problémem je výskyt sinic a chlorofylu, v Rakovci je také voda méně průhledná. Potíže s kvalitou vody přetrvávají také v obou lagunách nádrže Nové Mlýny na Břeclavsku. Vyplývá to z údajů na webu hygieniků.
Krajská hygienická stanice sleduje v kraji 22 nejnavštěvovanějších přírodních koupališť. Stav vody rozděluje do pěti kategorií od vhodné po nebezpečnou. Nejhorší situace je opět na Nových Mlýnech, kde v jedné laguně hodnotí kvalitu vody pátým stupněm a platí tam s ohledem na masový výskyt sinic zákaz koupání. V druhé laguně platí čtvrtý stupeň, je tam hojný výskyt sinic a voda je méně průhledná. Stejná je situace také v nádrži Vranová u Letovic na Blanensku.
Nově uvádí hygienici čtvrtý stupeň také v koupališti Rakovec. Další místa na přehradě hodnotí třetím stupněm. Koupání v takové vodě může být rizikové třeba pro děti, těhotné ženy nebo alergiky. Bez problémů je podle měření z minulého pondělí například přírodní koupaliště Luleč na Vyškovsku nebo Vranovská přehrada na Znojemsku.
U kvality vody hraje podle hygieniků roli počasí. Vlivem vedra se mohou množit sinice, ale také může být sucho, čímž se sníží průtok vody. Může se tak stát, že se kvalita vody v přírodním koupališti natolik zhorší, že hygienici koupání zakážou. Na jižní Moravě přetrvávají vysoké teploty několikátým týdnem a zatím se příliš neochladí. V pátek mají odpolední maxima dosahovat 30 stupňů Celsia, v sobotu 31 a v neděli 32.